بهبود کیفیت زندگی با کاهش استرس: بررسی 5 راهکار موثر

مقالات

۲۴ ساعت شبانه‌روز کم است؟ همه‌چی گران است؟ پرداخت قبض‌ها عقب افتاده‌اند؟ استرس‌ها تمامی ندارند؟ همه این مشکلات در طول روز باعث ایجاد استرس شده و آسیب به سلامت روان و بدن انسان را در پیش دارد. ولی خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، امکان کنترل استرس دارید. استرس، تعادل عاطفی و همچنین سلامت کلی جسمی و روانی شما را دچار مشکل کرده و رفاه زندگی را در معرض خطر قرار می‌دهد. در‌نهایت هم توانایی تفکر صحیح، عملکرد موثر و لذت بردن از زندگی از بین می‌رود. برای جلوگیری از این اتفاق باید استرس خود را با راهکارهای موثر، کنترل کنید. راه های کاهش استرس را در 5 نکته بررسی کردیم، با استفاده از این راهکارها، حس بهتری داشته و زندگی شادتر، سالم‌تر و سازنده‌تر تجربه خواهید کرد.

1.‌ کاهش استرس با استفاده از ماساژ‌درمانی

استرس، بخش طبیعی زندگی است و همه ما آن را تجربه می‌کنیم. ماساژ با اعمال فشار در بعضی نقاط و لمس آرام عضلات و بافت‌های نرم بدن، استرس را کاهش داده و احساس آرامش و راحتی را به بدن باز می‌گرداند. هنگام ماساژ، ترشح هورمون‌های شادی مانند اندورفین و سروتونین افزایش پیدا می‌کند. با ترشح این هورمون‌ها، احساس شادابی، خوشحالی و رضایت را تجربه خواهید کرد که مواجهه با استرس‌های روزانه را آسان‌تر می‌کند.

ماساژ‌های سوئدی، دیپ تیشو و ریلکسی به‌عنوان ماساژهای کاهش استرس شناخته می‌شوند که کیفیت زندگی را افزایش می‌دهند. اگر زمان کافی برای مراجعه به اسپا را ندارید، از صندلی‌های ماساژ استفاده کنید. استفاده از مبل ماساژ بسیار موثر خواهد بود؛ زیرا تکنولوژی این صندلی‌ها به‌گونه‌ای است که کلیه نقاط کاهنده استرس را هدف ماساژ قرار می‌دهند.

استفاده از صندلی ماساژ؛ موثرترین راه های کاهش استرس فوری

2. ورزش کردن از محبوب‌ترین راه های کاهش استرس

ورزش یکی دیگر از راه‌های کاهش استرس و اضطراب است که سلامت کلی و احساس مثبت را بهبود می‌بخشد. ورزش کردن، تولید انتقال‌‌دهنده‌های اندورفین (مسئول ایجاد حس شادی در بدن) را افزایش داده و موجب احساس خوشحالی می‌شود.

بدن برای برای احساس راحتی و ریلکسی نیاز دارد مواد لازم از طریق خون به سلول‌ها رسانده شود. با ورزش کردن گردش خون افزایش یافته و اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به سلول‌های بدن می‌رسد؛ علاوه‌بر ورزش، از ساده‌ترین تا بهترین صندلی ماساژور نیز همین فرآیند را در بدن ایجاد می‌کنند. از این‌رو در زمان‌هایی که وقت برای ورزش ندارید، برای کاهش استرس، صندلی ماساژ را جایگزین کنید.

ورزش؛ یکی از راه های کاهش استرس و نگرانی

3.‌ یوگا؛ برقراری آرامش ذهنی و جسمی

یوگا با برقراری آرامش ذهنی و جسمی به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. حرکات یوگا، انسدادهای فیزیکی مانند گره‌های عضلانی را از بین برده و بدن را از تنش رها می‌کند؛ در‌نتیجه با ترشح اندورفین، خلق و خو بهبود می‌‌یابد. تمرکز بر بدن و لحظه حال در طول تمرین یوگا، آگاهی به خود را افزایش داده و کنترل استرس را بسیار آسان می‌کند. همچنین به‌دلیل تمرکز بالا در یوگا، یاد می‌گیرید که احساساتی مانند عشق، شادی و آرامش را در خود پرورش دهید که به بهبود کیفیت زندگی بسیار کمک خواهند کرد.

یوگا؛ از راه های کاهش استرس و دلشوره

4. پیاده‌روی؛ فعالیت ساده و در عین حال بسیار موثر

پیاده‌روی به‌عنوان یک فعالیت ساده و در عین حال بسیار موثر، به شما در کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. وقتی پیاده‌روی می‌کنید، هوای تازه تنفس کرده و به طبیعت نزدیک می‌شوید. این کار جزو فعالیت‌های آرامش‌بخش خواهد بود. همچنین پیاده‌روی گردش خون را در بدن افزایش داده و اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن بیشتر می‌شود. در‌نتیجه خستگی از بین می‌رود. برخی از افراد به‌دلیل اینکه بعد از پیاده‌روی پادرد می‌گیرند، از این روش برای کاهش استرس استفاده نمی‌کنند. برای حل این مشکل، خرید ماساژور پا بهترین راه‌حل است و ترکیب آن با پیاده‌روی در کاهش اضطراب و بهبود کیفیت زندگی، معجزه می‌کند.

پیاده‌روی؛ از راه های کنترل استرس و نگرانی

5. رایحه درمانی، موثر در کاهش استرس و اضطراب

رایحه درمانی معمولا برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات روحی و جسمی از استرس و اضطراب گرفته تا سردرد و مشکلات گوارشی استفاده می‌شود. وقتی دچار استرس یا اضطراب هستید، بدن با ترشح هورمونی به‌نام کورتیزول، واکنش منفی نشان می‌دهد. استفاده از رایحه‌ها، پیام‌هایی به مغز ارسال می‌کند که احساسات، حافظه و نحوه یادگیری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اسطوخودوس، به شکل روغنی آن، از جمله رایحه‌هایی است که استرس را کاهش داده و اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد. این رایحه به آرام شدن سیستم عصبی، کاهش فشار خون و ایجاد حس آرامش کمک می‌کند. استفاده از رایحه درمانی در کنار سایر راه های کاهش استرس مانند ماساژ‌درمانی، تاثیر بیشتری خواهد داشت و همچنین فواید ماساژ ریلکسی را افزایش می‌دهد.

با ماساژ و کنترل استرس، زندگی بهتری تجربه می‌کنید!

در این مقاله به بررسی راه های کاهش استرس پرداختیم. کاهش استرس در بهبود کیفیت زندگی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. استرس تاثیرات منفی جدی بر سلامت فیزیکی و روانی افراد خواهد داشت. با اعمال تغییرات ساده در زندگی روزمره، به‌طور موثری می‌توان استرس را کاهش داده و کیفیت زندگی را بهبود بخشید. این تغییرات شامل استفاده از دستگاه‌های ماساژ و ماساژدرمانی، ورزش، یوگا، پیاده‌روی و رایحه درمانی است. همچنین می‌توانید آن‌ها را در کنارهم استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. راهکارهای دیگر برای کاهش استرس بدن و بالا بردن کیفیت زندگی را در دیگر مقالات ما بخوانید تا مناسب‌ترین راه را برای رسیدن به آرامش پیدا کنید.

مشاوره