ماساژ رفلکسولوژی چیست و چطور انجام می شود؟

مقالات

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که ماساژ رفلکسولوژی فقط کلمه دیگری برای ماساژ پا است، در واقع اینطور نیست! رفلکسولوژی یک هنر 4000 ساله و از ماساژ‌های پرطرفدار است که فواید شگفت‌انگیزی برای بدن دارد. در این ماساژ، رفلكسولوژيست با به‌کار بردن تکنیک‌های فشاری در مناطق بازتابی، موانع انرژی، گرفتگی و درد را در نقاط مختلف بدن از بین می‌برد. اگر برای شما نیز سوال است که «ماساژ رفلکسولوژی چیست و چطور انجام می شود؟» ما در این مقاله نکاتی را در مورد آموزش ماساژ Reflexology آماده کرده‌ایم. اگر قصد تجربه یک ماساژ فوق‌العاده را دارید، پیشنهاد می‌کنیم نکات آموزشی زیر را از دست ندهید.

ماساژ رفلکسولوژی چیست؟ آزادسازی دوباره جریان انرژی در بدن

ماساژ رفلکسولوژی (بازتاب درمانی) نوعی ماساژ درمانی است که با اعمال فشار روی نقاط مشخصی از دست، پا و لاله گوش انجام می‌شود. به این نواحی از بدن نقاط انعکاسی یا نواحی بازتابی گفته می‌شود. تحریک این بخش‌ها باعث گردش مناسب خون و اکسیژن در بدن شده و در نهایت دردهای بدن کاهش می‌یابد.

هنگامی که انرژی در بدن به گردش در نمی‌آید و کانال‌های انرژی مسدود می‌شوند، احساس ناخوشی و درد خواهیم داشت. با انجام ماساژ Reflexology و اعمال فشار روی این کانال‌ها، انرژی به درون آن‌ها فرستاده شده و جریان انرژی بدن مجددا برقرار می‌شود. هنگامی که شما از یک صندلی ماساژور پیشرفته نیز استفاده کنید با اعمال فشار روی نقاط خاصی از بدن، دردهای عضلات و مفاصل کاهش پیدا کرده و جریان انرژی و خون در بدن شما بهبود می‌یابد.

ماساژ رفلکسولوژی؛ آزادسازی دوباره جریان انرژی در بدن

آموزش ماساژ رفلکسولوژی پا و نحوه انجام آن

پا به‌عنوان قلب دوم، نقش موثر و مهمی در سلامت کل بدن دارد. پاهای انسان به دلیل تحمل وزن بدن و حفظ تعادل، نقش مهمی در آرامش و سلامت انسان ایفا می‌کنند؛ به‌طوری‌که هرگونه خستگی و ناراحتی در ناحیه کف پا بلافاصله به کل بدن سرایت می‌کند. با انجام بازتاب درمانی می‌توانید هر گونه درد در ناحیه پا را رفع کرده و جریان انرژی در این بخش از بدن را بهبود بخشید.

نحوه انجام Reflexology massage توسط خود فرد

ماساژ رفلکسولوژی کف پا باید با دقت بسیاری صورت گیرد تا نقطه مورد‌نظر کاملا پوشش داده شود. برای انجام این ماساژ توسط خود فرد باید مراحل زیر را طی کرد:

 • در محلی راحت بنشینید، یکی از پاها را خم کرده و آن را به ران مخالف تکیه دهید.
 • به‌آرامی کمی از روغن ماساژ را روی پوست پا و ناخن‌ها بمالید.
 • برای ماساژ عمیق‌تر، برآمدگی انگشتان دست را در پا فرو برده و پا را ماساژ دهید. هم‌چنین می‌توانید پوست و عضلات را ماساژ دهید؛ به‌این‌ترتیب که با دو دست پای‌تان را نگه دارید و انگشت شستتان را درون پوست فشار دهید.
 • سپس به آرامی انگشتان را به جلو و عقب حرکت داده یا آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید تا عضلات زیر انگشتان کشیده شوند.
 • همین مراحل را برای پای دیگر نیز انجام دهید.

اگر فکر می‌کنید که انجام ماساژ Reflexology برای شما سخت است، پیشنهاد می‌کنیم به فکر خرید ماساژور تفنگی باشد. شما می‌توانید از ماساژور تفنگی برای کاهش درد و کمک به درمان فاشیای کف پا استفاده کنید.

نحوه انجام Reflexology massage توسط خود فرد

تکنیک‌های Reflexology massage توسط درمان‌گر یا رفلکسولوژیست

برای دریافت نتیجه بهتر، توصیه می‌شود ماساژ رفلکسولوژی کف پا توسط درمان‌گر انجام شود. رفلکسولوژ حرفه‌ای نقاط خاص را می‌شناسند و ارتباط بین اجزا را می‌داند؛ در‌نتیجه براساس دانش و مهارتی که دارد، تکنیک‌های تخصصی را اجرا می‌کند. به‌طور‌معمول، زمان لازم برای ماساژ هر پا 15 دقیقه است؛ بدین‌ترتیب هر یک جلسه ماساژ Reflexology پا 30 دقیقه زمان می‌برد. مراحل اجرای این نوع ماساژ توسط درمان‌گر به شرح زیر است:

 • ابتدا یک ماساژ اولیه به مشتری داده می‌شود. این کار به افزایش گردش خون و ایجاد آرامش در فرد کمک می‌کند.
 • سپس رفلکسولوژیست پاها را بررسی کرده و نقاط مختلفی را برای شناسایی نقاط واکنش تحریک خواهد کرد.
 • با استفاده از تکنیک‌های این ماساژ روی کف و انگشتان پا شروع به کار می‌کند.
 • پس از ماساژ هر پا، با استفاده از یک حوله آن را می‌پوشانند تا دمای پا کاهش پیدا نکند.

توجه کنید که در حین ماساژ به دلیل ایجاد آرامش در فرد، امکان به‌وجود آمدن حالاتی مانند سرما، گرما و خواب آلودگی وجود دارد؛ این حالات کاملا عادی است و نباید از آن تعجب کنید. توجه داشته باشید ماساژ Reflexology را با ماساژ دیپ تیشو اشتباه نگیرید. در ماساژ دیپ تیشو فشارها بسیار عمیق‌تر بوده و روی نقاط متعددی از بدن انجام می‌شود. اگر می‌خواهید پاسخ سوال «ماساژ دیپ تیشو چیست» را دریافت کنید، پیشنهاد ما مطالعه این مقاله از مبل ماساژ است.

تکنیک‌های Reflexology massage توسط درمان‌گر یا رفلکسولوژیست

نحوه انجام ماساژ رفلکسولوژی دست با بهترین تکنیک‌ها

با کار کردن روی نواحی خاصی از دست می‌توانید تعادل انرژی در بدن را بهبود بخشید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • گرم کردن دستان: برای گرم کردن، انگشتان خود را تا جایی که می‌توانید به سمت بیرون بکشید و این کار را 4 یا 5 بار تکرار کنید.
 • چرب کردن دستان با روغن ماساژ: از حرکات صاف و سریع برای گرم کردن ماهیچه‌ها استفاده کنید و روغن را روی هر سطح از دست ماساژ دهید.
 • ماساژ انگشتان: نوک انگشتان خود را نیشگون بگیرید؛ برای این کار از جلو به عقب و از پهلوبه‌پهلو فشار دهید.
 • ماساژ پشت دست: کف دست چپ خود را در کف دست راست خود بگیرید (باید به نظر برسد که با خودتان دست می‌دهید.) سپس از انگشت شست راست خود برای ماساژ پشت دست چپ خود استفاده کنید. این کار را با دست دیگر تکرار کنید.
 • ماساژ مچ دست: دست چپ خود را در گهواره سمت راست خود قرار دهید. سپس از انگشت شست برای ماساژ داخلی مچ دستتان استفاده کنید. ماساژ دست باید به‌صورت حرکات دایره‌ای باشد.
 • ماساژ کف دست: یک دست را در دست دیگر بگیرید و کف دست خود را با حرکات کوچک، دایره‌ای و محکم ماساژ دهید. از مرکز شروع کنید و به طرفین حرکت کنید و به نواحی حساس، توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 • سرد کردن دستان: یک‌بار دیگر دستان خود را دراز کنید تا ماساژ کامل شود. وقتی کارتان تمام شد، مچ دست خود را چند بار بچرخانید و سپس مشت‌های خود را گره کرده و انگشتان خود را دراز کنید.

انجام انواع ماساژ روی دست علاوه‌بر تسکین فشارهای عصبی، به رها شدن از تنش‌های روزانه ناشی از کار و تخلیه استرس از بدن کمک می‌کند. هم‌چنین باعث می‌شود تا زیبایی دستان خود را برای مدت زمان بیشتری حفظ کنید.

نحوه انجام ماساژ رفلکسولوژی دست با بهترین تکنیک‌ها

بهترین جایگزین برای ماساژ رفلکسولوژی در فروشگاه مبل ماساژ

در این مقاله به سوال «ماساژ رفلکسولوژی چیست و چطور انجام می شود؟» پاسخ دادیم. این نوع ماساژ شباهت بسیاری به ماساژ پا دارد. اما برای نقاط مختلف بدن نیز می‌توان از Reflexology massage استفاده کرد. ماساژ Reflexology شاید یک درمان پزشکی اثبات شده علمی برای بیماری‌ها نباشد؛ اما مطالعات نشان می‌دهد که یک درمان مکمل مفید، به‌ویژه برای استرس و اضطراب محسوب می‌شود. اگر انجام این ماساژ برای شما سخت و وقت‌گیر است، ما استفاده از ماساژور سه بعدی و دوبعدی کف پا را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم. با استفاده از این نوع ماساژور در مدت زمان کوتاه می‌توانید انرژی خود را بازگردانده و استرس و اضطراب بدنتان را کاهش دهید. برای سفارش این محصول به قسمت محصولات سایت مراجعه کرده و با‌توجه‌به بودجه خود نوع سه‌بعدی یا دو‌بعدی آن را سفارش دهید.

مشاوره