ماساژ درمانی چیست؟ معرفی انواع روش ها

مقالات

وجود مشکلات و دغدغه های فراوان ناشی از زندگی روزمره سبب شده که افراد زیادی از مشکلات روحی مانند استرس، اضطراب، بی خوابی و نداشتن تمرکز رنج ببرند. طبق تحقیقات صورت گرفته بیماری های جسمی بسیار زیادی به دنبال مشکلات روحی و روانی ایجاد می شوند که معمولا با بهبود مشکلات روحی آن ها نیز بهبود خواهند یافت. اما راه درمان مشکلات روحی چیست؟ طبیعتا راه های فراوانی برای درمان چنین مشکلی وجود دارد اما یکی از راه هایی که می تواند با صرف هزینه و زمان اندک یک نتیجه مطلوب را به ارمغان بیاورد ماساژ درمانی است. اگر قصد خرید ماساژور دارید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

به عبارتی ماساژ در لغت به معنای دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن است. این شیوه درمانی که از 2700 سال پیش ابداع شده است و به تدریج به کشور های مختلف جهان راه یافت توانسته است بسیاری از بیماری های روحی و جسمی را به نحو احسنت درمان کند. ماساژ درمانی انواع گوناگونی دارد که متخصصان این حرفه با توجه به نیاز افراد نوع خاصی از ماساژ را به آن ها پیشنهاد می‌دهند. استفاده از صندلی ماساژ به همراه تکنیک‌های ماساژ مختلف، می‌تواند در کاهش دردها و آلام عضلانی و مفصلی مؤثر باشد. اثر گذاری شیوه ماساژ درمانی تا حدود زیادی به توانمندی و علم و دانش ماساژ درمانگر وابسته است.

ماساژ درمانی چیست؟

چگونه می توان به متخصص ماساژ درمانی دسترسی داشت؟

طبیعتا یکی از اولین راه هایی که به ذهن افراد می رسد جستجو در منابع اینترنتی است. جستجو در سایت های مختلف این قابلیت را دارد که شما از نظرات افرادی که از متخصصان ماساژ درمانی مختلفی کمک گرفته اند مطلع شوید. یکی دیگر از راه هایی که در اختیار شما قرار دارد پرس و جو از دوستان و آشنایان و یا پزشک شخصی تان است.

همچنین مراکز ارائه دهنده خدمات ماساژ متنوع و متعددی که در سطح شهر وجود دارند به شما این امکان را می دهد که تعدادی از آن ها را امتحان کنید و نهایتا یک مرکز ماساژ درمانی و متخصص ماساژ که از نظر شما عملکرد بهتری دارد و با آن احساس راحتی می کنید را انتخاب کنید. در این صورت شما در مراجعات بعدی دچار سردرگمی نخواهید شد. لازم به ذکر است در رابطه با این مسئله حتما به گواهی و مجوزهای مرکز دقت فرمایید.

یکی دیگر از نکاتی که باعث می شود شما از فرایند ماساژ درمانی خود نتیجه بهتری بگیرید برقراری ارتباط خوب با ماساژ درمانگر است. اگر شما با متخصص ماساژ خود احساس راحتی نکنید باعث می شود که این فرآیند درمان با ماساژ از نظر روحی کمک چندانی به شما نکند. بنابراین پیش از نوبت گیری برای ماساژ درمانی، سعی کنید با ماساژ درمانگر خود گفتگو کنید تا از این بابت مطمئن شوید.

چگونه می توان به متخصص ماساژ درمانی دسترسی داشت؟

هزینه ماساژ درمانی چقدر است؟

همانطور که پیش از این ذکر شد ماساژ درمانی انوع گوناگونی دارد که قاعدتا با توجه به خدماتی که در ماساژ های مختلف ارائه می شود قیمت های گوناگونی دارند. بهتر است که برای دریافت خدمات ماساژ  درمانی به مراکزی مراجعه نمایید که به محل سکونت شما نزدیک تر هستند چرا که در این صورت هزینه رفت و آمد تا حدود زیادی کاهش می یابد. همچنین برخی از متخصصین ماساژ درمانی می توانند به منزل شما بیایند و در آنجا خدمات لازم را به شما ارائه دهند.

از آن جا که روش درمان با ماساژ برای بهبود بیماری های مختلف روحی و جسمی پیشنهاد می شود و ممکن است طبق توصیه پزشک بخشی از فرایند درمان شما باشد، بخشی از هزینه های آن را شرکت های بیمه تقبل خواهند کرد.

یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر هزینه ماساژ درمانی مرکزی است که برای درمان انتخاب می کنید. برخی از مراکز ارائه دهنده خدمات ماساژ به واسطه خدمات vip ، محله ای که ساکن هستند و… ممکن است قیمت بالاتری را برای خدمات ی که ارائه می‌کند، در نظر داشته باشند. به طور کلی می‌توان گفت که ماساژ درمانی سنگ داغ، آروماتراپی و ماساژهای دوران بارداری جز گران ترین روش های ماساژ به شمار می روند.

هزینه ماساژ درمانی چقدر است؟

انواع روش های ماساژ درمانی

ماساژ درمانی از تنوع بسیار زیادی برخوردار است به گونه ای که می توان گفت امروزه 80 نوع ماساژ در سراسر جهان وجود دارد. در ادامه به معرفی و ارائه توضیح مربوط به انواع ماساژ خواهیم پرداخت که شما می توانید با در نظر گرفتن مشکل خود و نکات دیگر، ماساژ مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

ماساژ سوئدی

اگر شما تنش زیادی دارید و تا به حال از خدمات ماساژ استفاده نکرده اید، علاوه بر این ها به لمس شدن نیز حساس هستید، ماساژ سوئدی را به شما پیشنهاد می کنیم. همچنین اگر دچار گره های عضلانی هستید و لازم است که در طول ماساژ استراحت کند بدون شک به سراغ این شیوه ماساژ درمانی بروید. در این شیوه تمام بدن تحت ماساژ قرار می گیرد و به نوعی تسکین بخش درد های جزئی است.

برای اجرای ماساژ سوئدی، ماساژ درمانگر از شما می خواهد که بر روی تخت ماساژ بر روی شکم بخوابید و سپس با استفاده از حرکات دایره ای عمیق،  لرزش و ضربه زدن، مالش دادن، استفاده از تکنیک های مربوط به حرکات مفاصل غیرفعال اقدام به درمان می نماید. همچنین وی با استفاده از تکنینک شل کردن عضلات سبب می گردد که گردش خون در بدن بهتر صورت بگیرد. زمانی که صرف انجام ماساژ سوئدی می شود حدود یک و نیم ساعت است.

ماساژ سوئدی

ماساژ سنگ داغ

این سبک از ماساژ که جز ماساژ های پر هزینه نیز می باشد شباهت بسیاری با ماساژ سوئدی دارد اما با این تفاوت که در پیاده سازی ماساژ درمانی سنگ داغ، متخصص این حرفه از سنگ های مخصوصی که دمای خاصی دارند برای ماساژ کمک می گیرد. او این سنگ ها را یا بر روی نقاط خاصی از بدن قرار می دهد و یا بر روی بدن حرکت می دهد. همچنین وجود گرمای سنگ ها باعث اثرگذاری بهتر نسبت به ماساژ سوئدی می شود.

دلیل استفاده از سنگ داغ در این نوع ماساژ تسکین درد، بهبود جریان خون و کاهش تنش های ماهیچه ای است. از دیگر مزایای ماساژ سنگ داغ می توان به کاهش استرس و اضطراب، تقویت آرامش، بهبود درد های عضلانی، بهبود گردش خون و باز شدن رنگ های دچار انسداد شده و… اشاره نمود. زمان لازم برای انجام یک جلسه ماساژ درمانی سنگ داغ بین 60 الی 90 دقیقه است.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی نوعی از ماساژ است که مستقیما روی سیستم عصبی اثر می گذارد. نام دیگر این ماساژ رایحه درمانی است و دلیل این نامگذاری استفاده از روغن های مختلف که دارای رایحه های گوناگونی هستند می باشد. تمام روغن های به کار رفته در انجام این ماساژ گیاهی هستند و دارای طبع گرمی می باشند. همچنین تنوع در روغن هایی که به این منظور می تواند مورد استفاده قرار گیرد، سبب می شود که شما بتوانید رایحه و روغن دلخواه خودتان را انتخاب نمایید. اگر چه این ماساژ نسبتا پر هزینه است اما می تواند به خوبی در درمان مشکلات روحی شما مفید واقع شود. با در نظر گرفتن مشکلات فرد ماساژ گیرنده، این ماساژ روی تمام بدن یا فقط برخی از قسمت های بدن صورت خواهد گرفت.

ماساژ آروماتراپی فواید بسیار زیادی دارد که باعث شده توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب کند. از جمله فواید این ماساژ می توان به کاهش استرس با ماساژ، تقویت ذهن، درمان سردرد و درمان سندروم پیش از قاعدگی اشاره نمود.

ماساژ آروماتراپی

ماساژ بافت های عمیق یا دیپ شو

اگر مشکلات عضلانی از قبیل درد و گرفتگی عضلات باعث شده که به راحتی نتوانید به کارهای روزمره خود بپردازید از این شیوه ماساژ استفاده کنید. اما اگر جز آن دسته از افرادی هستید که نسبت به احساس فشار روی پوست خود حساس هستید بهتر است قید این ماساژ را بزنید چرا که در این شیوه نسب به ماساژ سوئدی فشار بیشتری به شما وارد می شود.

در انجام ماساژ بافت های عمیق، ماساژ درمانگر با استفاده از ضربه های آرام و ایجاد فشار عمیق به واسطه انگشتان اقدام به تسکین تنش و فشار در عمیق ترین بافت ها و عضلات بدن شما می نماید.

ماساژ دیپ شو توانسته است در درمان بسیاری از بیماری های جسمی من جمله کمر درد، درد آرتروز، سیاتیک، قابلیت حرکت محدود، مشکلات وضعی، کشیدگی ماهیچه های مختلف عملکرد بسیار خوب و موثری داشته باشد.

ماساژ بافتهای عمیق

ماساژ ورزشی

اگر فعالیت های روزمره شما به گونه ای است که مستعد آسیب های عضلانی هستید و یا در اثر استفاده مداوم از عضلات، دچار آسیب های عضلانی شده اید از این ماساژ کمک بگیرید. علت این مسئله اثر گذاری ماساژ ورزشی بر روی انعطاف پذیری و عملکرد عضلات است. این ماساژ با توجه به صلاح دید متخصص می تواند بر روی همه قسمت های بدن و یا برخی از قسمت ها توسط اعمال فشار های عمیق و ضربه های ملایم صورت می گیرد.

تسکین درد و اضطراب و فشار عضلانی از جمله فوایدی است که ماساژ ورزشی به ارمغان می آورد.

ماساژ ورزشی

ماساژ نقاط ماشه ای یا تریگرپوینت ها

قسمت هایی از بافت عضلانی که سفت و دردناک شده اند را نقاط ماشه ای می نامند. این نقاط باعث ایجاد درد در دیگر نواحی بدن نیز می شود. معمولا افرادی که از درد مزمن در عضلات مختلف خود شاکی هستند در واقع دچار درد در نقاط ماشه ای شده اند.

روش ماساژ تریگر پوینت ماساژ درمانگر با اعمال فشار افزاینده روی عضلات مختلف و ضربه های طولانی مدت و پی در پی برای برطرف کردن درد بیمار تلاش خواهد کرد. متخصص ماساژ درمانی در اجرای ماساژ تریگرپوینت ها روی نواحی خاصی مانور می دهد و تمرکز دارد اما به طور کلی تمام قسمت های بدن تحت ماساژ درمانی قرار می گیرند.

ماساژ نقاط ماشه ای یا تریگرپوینت ها

رفلکسولوژی

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که نمی خواهید تمام بدن شما در فرایند ماساژ درمانی لمس شود به سراغ ماساژ رفلکسولوژی بروید. در طی انجام این شیوه از ماساژ، متخصص این حرفه نقاط مختلفی از بدن مثل دست، پا و گوش را با تکنیک های خاصی ماساژ می دهد.

در طی فرایند رفلکسولوژی چون فرد به خوبی استراحت می کند سبب می گردد که انرژی از دست رفته خود را بازیابد و با انرژی مضاعف به ادامه فعالیت های روزمره خود بپردازد. همچنین این ماساژ زمان کمتری نسبت به دیگر انواع ماساژها می خواهد. (زمانی بین 30 الی 60 دقیقه)

رفلکسولوژی

ماساژ شیتاسو

اگر درد و تنش های جسمی و استرس باعث شده که آرامش شما خدشه دار شود، ماساژ شیتاسو که نوعی ماساژ ژاپنی است را به شما پیشنهاد می کنیم. این ماساژ نیز مانند انواع دیگر، اگر چه ماساژ درمانگر روی نقاط خاصی مانور می دهد اما برای تمام قسمت های بدن یک ماساژ کلی را لحاظ می کند. در این شیوه ماساژ درمانگر به واسطه دست ها و انگشتان فرد گیرنده ماساژ قسمت های مختلف بدن را به عنوان بافت هدف در نظر می گیرد.

آرامش روحی و جسمی و کاهش سردرد و دردهای عضلانی از فواید ماساژ شیتاسو است.

ماساژ شیتاسو

ماساژ تایلندی

در ماساژ تایلندی متخصص با استفاده از حرکات کششی پی در پی (مانند آنچه که در یوگا صورت میگیرد) به انعطاف پذیری، گردش خون بهتر و بازیابی انرژی فرد مراجعه کننده تلاش می کند.

ماساژ درمانگر به کمک کف دست و انگشتان خود با اعمال فشار عمیقی تمام قسمت های بدن را ماساژ می دهد. در طی این ماساژ به علت اعمال این فشار ممکن است کمی احساس درد کنید که این بیانگر انجام شدن روند درمان شما است.

ماساژ تایلندی

ماساژ پرینتال

بهترین ماساژ برای زنان باردار ماساژ پرینتال است که در تمام دوران بارداری به غیر از سه ماه اول قابل انجام است. این ماساژ باعث کاهش درد بدن و استرس می شود و آسانی بخش کشش عضلات است. درمانگر در این ماساژ که شبیه ماساژ سوئدی است از شما می خواهد که به پهلو دراز بکشید و یا روی یک میز خاص که به این منظور طراحی شده است قرار بگیرید و با اعمال فشار کمتری روی کمر، باسن و پاها ماساژ را انجام می دهد.

صندلی ماساژ

صندلی ماساژ

استفاده از صندلی ماساژور یکی از کوتاه ترین و ساده ترین روش های ماساژ درمانی است که انتخاب خوبی برای اولین تجربه ماساژ است. شانه ها، گردن و پشت در این ماساژ بیش از باقی قسمت های بدن ماساژ داده می شوند.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ماساژ درمانی چیست؟ معرفی انواع روش ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره