علت و درمان ورم پا با 6 روش اثر بخش!

مقالات

ورم پا بر اثر ایستادن طولانی‌مدت یکی از عارضه‌های شایعی است که در سنین مختلف مشاهده می‌شود. ورم پا بر اثر دلایل رایجی مثل تجمیع مایع میان‌بافتی و نیروی گرانش زمین در زندگی روزمره افراد مشاهده می‌شود. اگر منشا پزشکی خاصی برای تورم پا وجود نداشته باشد، راهکارهای مختلفی با تغییر سبک زندگی برای درمان ورم پا وجود دارد. برای تشخیص منشا دقیق ورم پا باید به پزشک مراجعه کنید؛ درصورتی‌که ورم پا به‌دنبال بیماری‌های جدی مثل نارسایی قلبی ایجاد نشده باشد، در این مقاله راهکارهای مختلفی برای درمان این عارضه بیان می‌کنیم. مطالعه این مقاله را برای آشنایی با ۶ راهکار درمانی موثر از دست ندهید.

تجمیع بیش از حد مایعات بر اثر نیروی گرانش؛ یکی از دلایل اصلی ورم کردن پا

ادم محیطی یا ایجاد تورم موقت در بدن در ساق و مچ پا به‌وفور دیده می‌شود. مایع میان‌بافتی بر اثر نیروی گرانش به قسمت‌های انتهایی اندام پا هدایت و باعث ایجاد ورم موقت می‌شود. تجمیع مایع میان‌بافتی ممکن است در اندام‌های مختلف اتفاق بیفتد که در پاها و دست رایج‌تر است.

درصورتی‌که ورم پا بیش از حد، غیرطبیعی، ناگهانی و همراه با درد باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. در مواردی ورم پا که به‌عنوان ادم پا نیز شناخته می‌شود؛ به‌دنبال بیماری‌های جدی‌تری مثل نارسایی قلبی و یا شکستگی ایجاد خواهد شد. معمولا آسیب‌های اسکلتی مثل دررفتگی و شکستگی باعث ورم کردن ناگهانی می‌شوند. در اینصورت فرد آسیب‌دیده حتما به پزشک مراجعه کند. پزشک باتوجه‌به شرح حال بیمار، علت ورم کردن پا را تشخیص و راهکار مناسبی برای درمان ارائه می‌دهد.

ورم پا بر اثر ایستادن طولانی‌مدت در سنین مختلفی ایجاد می‌شود

ادم پا ممکن است در سنین مختلف و بر اثر ایستادن طولانی‌مدت در افراد مختلف نیز مشاهده می‌شود. معمولا ورم پا بر اثر ایستادن طولانی‌مدت، تاثیر نیروی گرانشی و جمع شدن مایع میان‌بافتی با درد همراه نیست.

اگر ورم پا به‌دنبال بیماری‌های جدی نباشد، از ماساژ درمانی استفاده کنید. البته برای ماساژ درمانی نیز باید از پزشک راهنمایی بگیرید. برای کاهش هزینه‌های حاصل از مراجعه مکرر به سالن‌های ماساژ از انواع دستگاه ماساژور برقی استفاده کنید؛ به‌این ترتیب خرید ماساژور پا یکی از گزینه‌های مناسب برای درمان ورم پا بر اثر ایستادن طولانی‌مدت است.  این ماساژور عضلات اطراف زانو و پایین پا را به‌خوبی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ایستادن طولانی‌مدت و نیروی گرانشی؛ دو دلیل ایجاد ورم پا

چگونه ورم پا درمان می‌شود؟

درمان ورم پا اگر به دلایل ساده‌ای مثل ایستادن طولانی‌مدت، تجمیع مایع میان‌بافتی و تاثیر گرانش زمین اتفاق بیفتد، با چند راهکار ساده درمان می‌شود. البته تشخیص علت ایجاد تورم پا بر عهده پزشک است و به‌هیچ وجه از درمان خودسرانه استفاده نکنید. برای انتخاب بهترین درمان ورم پا به پزشک مراجعه کنید؛ پزشک باتوجه‌به شرح حال، شرایط بیمار و میزان تورم برای تجویز دارو و راهکار درمانی اقدام می‌کند.

اگر علت ورم پا، ایستادن طولانی‌مدت تشخیص داده شود، معمولا پزشک راهکار‌های ساده‌ای را پیشنهاد می‌دهد. گاهی پزشک زمانی برای آموزش ماساژ برای رفع خستگی نیز برای بیمار اختصاص می‌دهد تا اثر ورم پا بر اثر ایستادن طولانی‌مدت از بین برود. در ادامه این مطلب به ارائه چند راه درمان ورم پا می‌پردازیم.

۱. مشورت با پزشک؛ اولین اقدام برای درمان ورم پا

اولین قدم برای درمان ورم پا مراجعه به پزشک است. پزشک باتوجه‌به شرایط فیزیکی و حال بیمار برای تجویز بهترین راه درمانی اقدام می‌کند. مراجعه به پزشک در مواردی که ورم به‌طورناگهانی و غیرطبیعی ایجاد می‌شود، ضروری است. استفاده از راهکارهایی مثل کشش عضلات یا استفاده از پمادهای ضدورم در مواردی باعث بدتر شدن ورم پا خواهد شد.

مشورت با پزشک؛ اقدامی ضروری برای پیدا کردن بهترین راه درمان

۲. ورزش کردن؛ راهکاری برای درمان ورم پا بر اثر اضافه وزن

ورزش کردن یک از راهکارهای رفع ورم پا برای کاهش وزن و افزایش گردش خون به شمار می‌رود. گاهی اوقات ورم پا به‌دنبال اضافه وزن ایجاد می‌شود. در اینصورت باید از راهکارهایی مثل ورزش کردن برای کاهش توده چربی در پا استفاده کنید. همچنین افزایش گردش خون در پاها باعث از بین رفتن اثر ایستادن طولانی‌مدت و ایجاد ورم می‌شود. افزایش گردن خون با ورزش و انجام حرکات نرمشی و کششی سبک امکان‌پذیر است.

علاوه‌بر ورزش کردن، ماساژ درمانی نیز از راهکارهای دیگر برای بهبود خونرسانی به شمار می‌رود. مراجعه به کلینیک‌های ماساژ و سالن‌های اسپا گزینه خوبی برای دریافت ماساژ تخصصی است. اگر امکان مراجعه به کلینیک‌های اسپا را ندارید، خرید دستگاه صندلی ماساژور را در برنامه خود قرار دهید. دستگاه صندلی ماساژور امکان تنظیم روی قسمت‌های پشتی را ایجاد می‌کند.

ورزش؛ راهکاری برای درمان ورم پا

۳. استفاده از قرص و پماد؛ روشی دارویی برای درمان ادم پا

روش‌های دارویی برای درمان ورم پا بر اثر تجمیع مایع ماین‌بافتی استفاده می‌شود. برای استفاده از روش‌های دارویی حتما به پزشک مراجعه کنید. پمادها به از بین بردن مواد شیمیایی که باعث خروج مایع میان‌بافتی از سلول‌ها شده است، کمک می‌کنند. روش‌های دارویی نیز باعث دفع ادرار مکرر می‌شود. با دفع ادرار مکرر در یک روز، مایع میان‌بافتی به‌مرور از پا خارج می‌شود و ورم کاهش می‌یابد.

۴. استفاده از جوراب واریس برای درمان ورم پا را فراموش نکنید

جوراب واریس یکی از پیشنهادهایی است که از سمت پزشک برای برخی افراد مبتلا به ادم پا توصیه می‌شود. جوراب‌های واریس بافتی محکم دارند که باعث افزایش گردش خون و بهبود خونرسانی به قسمت‌های پایینی می‌شوند. پوشیدن این نوع جوراب برای افراد مبتلا به بیماری‌های وریدی نیز توصیه می‌شود.

علاوه‌بر پوشیدن جوراب‌های واریس، استفاده از ماساژ درمانی نیز به بهبود خونرسانی کمک می‌کند. برای بهره‌مندی از فواید ماساژ دو راهکار مراجعه به کلینیک‌های تخصصی ماساژ و استفاده از ماساژورهای برقی را پیش رو دارید. ماساژورها با اعمال فشار در سیستمی گرمایشی باعث بهبود گردش خون می‌شوند. به‌این‌ترتیب بر اثر استفاده از انواع ماساژور برقی مثل irest sl-a100، ماساژور زانو و ماساژور پا گردش خون افزایش می‌یابد.

استفاده از جوراب واریس؛ روشی برای بهبود خونرسانی و درمان ورم پا

۵. استراحت و تنظیم ارتفاع پا؛ راهکاری برای غلبه بر نیروی گرانش زمین

برای درمان ورم پا استراحت کنید. استراحت کردن یکی از موثرترین راهکارها برای از بین بردن اثر گرانش زمین بر تورم پا به شمار می‌رود. زمانی از استراحت را به بالا بردن پا اختصاص دهید. منظور از بالا بردن، قرارگیری پا در سطحی بالاتر از نیم‌تنه بالایی است تا بر نیروی گرانش زمین غلبه کند. برای مثال دراز بکشید و بالشی زیر پاهایتان قرار دهید.

برای تنظیم ارتفاع بالا می‌توانید از انواع صندلی ماساژور استفاده کنید. صندلی‌های ماساژور، دستی قابل تنظیم دارند تا نحوه دراز کشیدن فرد تعیین شود. استفاده از صندلی‌های ماساژ امکان گرم کردن بافت‌های عضلانی و افزایش گردش خون را ایجاد می‌کنند. ازاین‌رو انواع صندلی ماساژور با قیمت مناسب راهکار خوبی برای افزایش کیفیت زندگی و جلوگیری از آسیب‌های اسکلتی-عضلانی به شمار می‌روند. البته در مواردی مثل ابتلا به بیماری واریس نباید از ماساژ استفاده کنید.

۶. استفاده از کمپرس سرد؛ راهکاری برای بهبود خونرسانی و رفع ورم پا

کمپرس سرد یکی از روش‌هایی است که برای درمان ورم پا، خستگی، کوفتگی و آسیب‌دیدگی‌های جزیی استفاده می‌شود. کمپرس آب سرد مانند راهکارهای دیگر باعث افزایش خونرسانی و تسریع تغذیه سلول‌ها می‌شود. تسریع تغذیه سلول‌ها باعث سرعت بخشیدن ریکاوری و کوفتگی بعد از فعالیت سنگین خواهد شد. اگر ورم پا بر اثر ایستادن طولانی مدت ایجاد شده باشد، کمپرس آب سرد گزینه مناسبی برای رفع ورم به شمار می‌رود.

دستگا‌ه‌های ماساژور برقی؛ وسیله‌ای مناسب برای درمان ورم پا با افزایش گردش خون

در این مقاله به بررسی دلیل ورم پا و ۶ راهکار موثر برای رفع تورم در این اندام پرداختیم. ورم پا به‌دنبال بیماری‌ها و آثار محیطی مختلفی ایجاد می‌شود. برای تشخیص علت ورم پا به پزشک مراجعه کنید؛ درمانگر باتوجه‌به منشا ایجاد تورم در پا به تجویز راهکار، دارو و پماد اقدام می‌کند.

اگر ورم پا به‌دنبال ایستادن طولانی‌مدت، تجمیع مایع میان‌بافتی و نیروی گرانشی ایجاد شده باشد، از راهکارهایی مثل پوشیدن جوراب واریس، استفاده از کمپرس سرد، ماساژ درمانی، ورزش و استراحت برای رفع ورم استفاده می‌شود. اگر سوال یا تجربه‌ای در استفاده از روش‌های درمانی برای رفع ورم پا دارید، با ما و سایر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علت و درمان ورم پا با 6 روش اثر بخش!”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره