راهکار اساسی برای درمان خار پاشنه در منزل

مقالات

آیا می‌دانید بیش از 90 درصد افراد مبتلا به خار پاشنه با درمان‌های غیرتهاجمی بهبود می‌یابند؟ خار پاشنه رسوب کلسیم در کف استخوان پاشنه پا است که با ایجاد درد، آسان‌ترین کارها را سخت می‌کند. از شایع‌ترین عوامل ایجاد خار پاشنه، ایستادن زیاد، دویدن روی سطوح سخت، چاقی، دیابت و  پوشیدن کفش‌های نامناسب است. اگر به دنبال راهکارهای درمان خار پاشنه با روش‌های غیر از جراحی هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است. در این مقاله موثرترین درمان‌های خانگی به‌منظور تسکین و بهبودی سریع خارپاشنه معرفی شده است.

1. ماساژ درمانی؛ تکنیک موثر درمان خارپاشنه

ماساژ درمانی، یکی از بهترین راهکارها برای درمان خار پاشنه است که به شل‌شدن عضلات پا و بهبود جریان خون کمک می‌کند. علاوه‌بر ماساژ دادن ناحیه دردناک خار پاشنه، با ماساژ قسمت‌های دیگر پا نیز می‌توانید درد و التهاب را کاهش دهید. در ادامه چند نمونه از ماساژهای مناسب خارپاشنه در قسمت ساق، پاشنه و کف پا معرفی شده است.

استفاده از تکنیک های ماساژ برای درمان خارپاشنه پا

ماساژ عضلات ساق پا برای درمان خار پاشنه

 گاهی خار پاشنه بر اثر فشار به عضلات ساق پا ایجاد می‌شود؛ بنابراین استفاده از تکنیک‌های ماساژ برای عضلات ساق پا راهکاری عالی برای درمان التهاب کف پا است. برای ماساژ ساق پا می‌توانید از ماساژور پا یا ورز دادن دستی عضلات استفاده کنید. به‌طور‌کلی ماساژ‌های دستی باید با انواع روغن‌های مخصوص ماساژ انجام شوند تا سطح اصطکاک روی پوست کاهش یابد.

درمان خارپاشنه با دستگاه ماساژور پا

ماساژ پاشنه و عضلات پا؛ تکنیکی موثر برای درمان خارپاشنه

ماساژ ناحیه دردناک پاشنه را به‌دلیل وجود التهاب، باید با فشار کم و با استفاده از لوسیون‌ها انجام دهید. درد خار پاشنه فعالیت‌های شما را سخت و محدود می‌کند و ممکن است منجر‌ به درد سایر قسمت‌های بدن مانند زانو یا لگن شود.

برای جلوگیری از این دردها از تحرک زیاد بپرهیزید یا از دستگاه‌های ماساژ برای شل شدن عضلات دیگر بدن استفاده کنید. شما می‌توانید برای کاهش دردهای ناشی از گرفتگی عضلانی و کوفتگی بدن در وبسایت مبل ماساژ مجموعه‌ای از بهترین ماساژور زانو و انواع ماساژورهای پرتابل را مشاهده و خریداری کنید.

ماساژ کف پا؛ با استفاده از توپ یا غلطک برای تسکین درد خارپاشنه

از دیگر راهکارهای ساده برای ماساژ پا، استفاده از توپ یا غلطک زیر پاشنه پا و حرکت دادن آن است. به‌سادگی پا را روی توپ، غلطک یا بطری آب یخ زده به جلو و عقب ببرید. این کار التهاب را کاهش می‌دهد و به‌راحتی در خانه نیز قابل انجام است.

ماساژ کف پا؛ با استفاده از غلطک برای تسکین درد خارپاشنه

2. استراحت؛ روشی برای تسکین درد خارپاشنه

درد خار پاشنه با تحمل فشار وزن بدن تشدید می‌شود؛ بنابراین استراحت و برداشتن این فشار یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای تسکین درد خار پاشنه پا است. اگر در فعالیت‌های روزانه عاملی باعث تحریک پاشنه پا می‌شود، استراحت و استفاده از کمپرس سرد، درد را تا حد قابل‌توجهی کاهش خواهد داد.

هرچه بدن به‌دور از تنش و استرس روزانه باشد، فشار روی بدن کمتر می‌شود. یکی از راه های کاهش استرس و روش های رفع فشارهای روزانه استفاده از ماساژورهای بدن است. به‌منظور خرید ماساژور بدن می‌توانید مشخصات انواع ماساژورها را به طور کامل در وب‌سایت مشاهده کنید.

3. درمان خار پاشنه با تمرین‌های ورزشی و حرکات کششی

فاسیای کف پا یک رباط ضخیم است که پاشنه را به جلوی پا متصل می‌کند. ورزش‌های کششی با تقویت فاسیای کف پا و بافت اطراف آن برای درمان درد ناشی از خار پاشنه مفید است. برای جلوگیری از تشدید درد خارپاشنه، در انجام تمرین‌های ورزشی باید کشش به‌صورت یکنواخت در هر دو طرف پا به‌صورت یکسان ایجاد شود. برای گرم شدن عضلات بدن می‌توانید قبل از ورزش، حرکات کششی آرام انجام دهید و به‌منظور سرد کردن بدن بعد از ورزش از صندلی ماساژور یا ورزش‌های ملایم استفاده کنید.

انجام حرکات کششی تکنیکی موثر برای درمان خارپاشنه

4. کاهش درد خار پاشنه با استفاده از کفش طبی مخصوص

قلب در بدن وظیفه پمپاژ خون را به نقاط مختلف بدن و عضلات پشت ساق وظیفه بازگشت پمپاژ خون را به سمت بالای بدن انجام می‌دهد، به همین‌دلیل پا قلب دوم نامیده می‌شود. ماساژ پا نه‌تنها برای تسکین دردهایی چون خار پاشنه، بلکه استفاده از ماساژ کف پا برای افسردگی و بیماری‌های روحی نیز به‌عنوان راهکار ضد‌استرس به‌کار می‌رود.

به‌دلیل اهمیت و نقش کلیدی پا در بدن پوشش کفش مناسب از موارد بسیار مهم محسوب می‌شود. یکی از راهکارهای درمانی خار پاشنه استفاده از کفش‌های طبی مخصوص است. این کفش‌ها برای جلوگیری از فشار به پا بسیار محکم، سبک و با خاصیت الاستیکی و قسمت کفی کفش، متناسب با سایز و قوس پای بیمار ساخته می‌شود.

5. آتل‌های شبانه؛ ابزاری سودمند برای درمان خارپاشنه

یکی از راهکارهای تسکین درد خار پاشنه استفاده از آتل است. آتل‌های خارپاشنه در زمان خواب در شب استفاده می‌شوند و ساق و قوس پا را کشیده نگه می‌دارند. آتل‌های شبانه، به انعطاف‌پذیری کف پا و تاندون آشیل کمک می‌کنند. این راهکار درمانی اگرچه تاثیر فوری به همراه ندارد؛ اما به مرور زمان سبب تسکین درد و درمان خارپاشنه خواهد شد.

ماساژ؛ راهی موثر برای تسکین و پیشگیری از بیماری‌های پا و خار پاشنه

در این مقاله به راهکارهای درمانی موثر برای خار پاشنه پرداختیم. اگر به خار پاشنه مبتلا هستید، روش‌هایی مانند ورزش، ماساژ، استفاده از کفش طبی، آتل شبانه و استراحت را  به‌عنوان راهکارهای خانگی برای کاهش درد معرفی کردیم.

یکی از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از ابتلا به خار پاشنه، ماساژ درمانی و استفاده از ماساژورها است. با تقویت و آرام‌سازی عضلات بدن می‌توانید از هر گونه درد و مشکلات جسمانی دور بمانید. شما می‌توانید برای انتخاب مدل ماساژور مناسب از طریق آیکون مشاوره در صفحه اصلی سایت از خدمات مشاوره رایگان فروشگاه مبل ماساژ بهره‌مند شوید.

مشاوره