اسپا چیست؟ آشنایی با اصلی ترین خدمات اسپا

مقالات

بسیاری از ما نام اسپا یا مراکز اسپا را شنیده‌ایم؛ اما با مفهوم این عبارت و خدماتی که در این مراکز عرضه می‌شوند به‌خوبی آشنا نیستیم. مراکز اسپا با هدف عرضه خدمات درمانی، آرایشی و ورزشی و ایجاد لحظاتی آرامش‌بخش و جذاب برای افراد ایجاد شده‌اند. با اختصاص دادن چند ساعت از وقتتان و مراجعه به مراکز اسپا می‌توانید از خدمات متنوعی همچون ماساژ، حمام‌های آب گرم، سالن‌های آرایشی و ورزشی استفاده کنید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که اسپا چیست و خدمات این مراکز چه کمکی به شما خواهد کرد؟ برای آشنایی با انواع خدمات و امکانات مراکز اسپا مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با مفهوم اسپا؛ محلی دوست‌داشتنی برای آرامش و حفظ سلامتی

قبل از آشنایی با مزایا و امکانات اسپا بگذارید به این سوال پاسخ دهیم که اسپا چیست؟ مفهوم اسپا (Spa) اصطلاحی از ریشه لاتین Salus per Aquam و به معنی سلامت از طریق آب است. اسپا در ابتدا به منابع آب معدنی طبیعی اشاره داشت که برای درمان و بهبود بدن و روح استفاده می‌شد؛ اما امروزه اسپا به معنی یک مکان و مجموعه‌ای از خدمات آب‌درمانی، آرامش و بهداشتی است که در آن خدماتی برای آرامش ذهن و بدن عرضه می‌شود. این مراکز به تجهیزات مختلف و متنوعی همچون مبل ماساژور، ماساژ درمانگرهای حرفه‌ای، حمام‌های آب گرم، سونا و سالن‌های ورزشی و آرایشی مجهز هستند.

آشنایی با مفهوم اسپا برای درمان و بهبود بدن و روح

آشنایی با خدمات مراکز اسپا؛ محلی برای ایجاد آرامش و حس بهتر در افراد

حال که به این سوال پاسخ دادیم که اسپا چیست و این مراکز با چه هدفی دایر شده‌اند، به بررسی خدمات رایج اسپا خواهیم پرداخت. مراکز اسپا برای به ارمغان آوردن تجربه آرامش ذهنی و بدنی به خدمات و امکانات مختلفی مجهز هستند. این خدمات بسته‌به نوع و سطح اسپا متفاوت خواهد بود. تمرکز برخی از این مراکز روی آرامش و کاهش استرس است و به‌همین‌دلیل بیشتر بر ماساژ، آب درمانی و یوگا تمرکز دارند. گروهی دیگر از مراکز در کنار این موارد به تقویت عضلات و سیستم ایمنی بدن نیز اهمیت بالایی می‌دهند و مرکز خود را به سالن‌ها و وسایل ورزشی مجهز کرده‌اند.

چه مرکز اسپا شما از نوع اول باشد، چه از نوع دوم، با تهیه انواع ماساژور دستی بدن و صندلی‌های ماساژور می‌توانید خدماتی با هدف کاهش استرس، تقویت عضلات و بهبود جریان خون به مراجعه‌کنندگان عرضه کنید. در ادامه به برخی از اصلی‌ترین خدمات مراکز اسپا اشاره می‌کنیم.

ترکیب خدمات درمانی، آرایشی و ورزشی در مراکز اسپا

ماساژ و مدیتیشن؛ از اصلی‌ترین خدمات مراکز اسپا برای ایجاد آرامش

یکی از اصلی‌ترین خدماتی که در مراکز اسپا عرضه می‌شود، خدمات ماساژ است. در این مراکز ماساژ‌های متنوعی از جمله ماساژ سوئدی، تایلندی، عمیق، شیاتسو، ماساژ صورت و سر و ماساژ به‌صورت نقطه‌ای اعمال می‌شوند. برخی از مراکز اسپا در کنار انواع ماساژ از دستگاه‌های ماساژ نیز برای شل کردن و رفع گرفتگی عضلات استفاده می‌کنند. یکی از این دستگاه‌های کاربردی ماساژور روتای تفنگی است که با استفاده از حالت‌های مختلف و چند سری متنوع، برای اعمال ماساژ نقطه‌ای به‌کار می‌رود.

یکی از مهم‌ترین اهداف مراکز اسپا تامین آرامش ذهنی و بدنی است و ماساژ نیز نقش موثری در رفع تنش عضلانی، کاهش درد، افزایش جریان خون دارد. این عوامل باعث بازگشت آرامش به بدن و ایجاد حس خوب می‌شوند. همچنین در این مراکز راهکارهایی همچون مدیتیشن، روش‌های تنفس عمیق، تمرینات ذهنی و روش‌های استراحت روحی برای رسیدن به آرامش بیشتر، کاهش استرس و بهبود خواب به افراد آموزش داده می‌شود.

ماساژ و کلاس‌های یوگا و مدیتیشن از مهم‌ترین خدمات مراکز اسپا

حمام‌های آب گرم و جکوزی در اسپا و نقش آن‌ها بر آرامش و تسکین استرس

یکی از خدمات مهم و پرطرفدار در مراکز اسپا، حمام‌های آب گرم و جکوزی هستند. ریلکس کردن در حمام‌های آب گرم و جکوزی باعث آرامش عضلانی، بهبود جریان خون، کاهش استرس و اضطراب، تسکین درد و بهبود خواب می‌شود. به‌طورکلی آب گرم باعث تحریک پروتئین‌های موجود در بدن و کاهش استرس و اضطراب خواهد شد. بعد از ریلکس کردن در حوضچه‌های آب گرم می‌توانید از خدمات دیگر مراکز اسپا همچون استفاده از صندلی ماساژور برای باز شدن کامل عضلات و ایجاد احساس خوب در بدن بعد از حمام استفاده کنید.

بهبود وضعیت جسمی و روحی با خدمات آب درمانی در مراکز اسپا

خدمات آب درمانی در مراکز اسپا معمولا با هدف بهبود وضعیت جسمی و روحی و تجربه لحظاتی آرامش‌بخش به مشتریان عرضه می‌شود. برخی از خدمات آب درمانی رایج در مراکز اسپا شامل آب درمانی با آب‌های معدنی طبیعی یا آب درمانی با استفاده از مواد افزودنی مختلف مانند اسانس‌ها، نمک‌ها و گل‌ها، آب درمانی تنفسی، ماساژ آب و تراپی هیدروماساژ و سونا می‌شوند.

مراقبت از پوست و صورت از خدمات مراکز اسپا

خدماتی مانند ماسک صورت، اسکراب، پک‌های آبرسان، پاکسازی و مراقبت از پوست در مراکز اسپا عرضه می‌شوند. این خدمات به تغذیه و لطافت پوست کمک می‌کنند و با بهبود ظاهر پوست باعث ایجاد احساس بهتر در افراد خواهند شد. در برخی از این مراکز می‌توانید خدمات زیبایی و آرامشی همچون مراقبت از ناخن، مو و خدمات زیبایی دیگر را نیز دریافت کنید.

پاکسازی و مراقبت پوست یکی از خدمات مراکز اسپا

خدمات تناسب اندام در مراکز تناسب اندام برای تقویت عضلات و حفظ سلامت بدن

بسیاری از مراکز اسپا به تجهیزات و امکاناتی برای عرضه خدمات تناسب اندام هم مجهز هستند. این خدمات با هدف بهبود قوام بدن، تقویت عضلات، افزایش انعطاف‌پذیری و بهبود سلامتی عمومی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. برخی از خدمات تناسب اندام رایج در مراکز اسپا شامل سالن‌های ورزشی متعدد و مجهز به وسایل ورزشی، کلاس‌های یوگا و پیلاتس، برخورداری از تردمیل، دوچرخه ثابت و استپر برای تمرینات کاردیو واسکولار، تمرینات وزنه‌برداری برای تقویت عضلات، برنامه‌های تمرینی شخصی و خدمات مشاوره تغذیه می‌شود.

تجربه آرامش مطلق و لحظه‌های لذت‌بخش با خدمات اسپا

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که «اسپا چیست» همچنین با خدمات و امکانات این مراکز آشنا شدیم. اسپاها به عنوان مقصدی برای تفریح، استراحت و بهبود عمومی شناخته می‌شوند. تمرکز این مراکز بر عرضه خدماتی است که بر آرامش و بهبود ظاهر و احساس افراد تاکید دارند. به‌این‌ترتیب افراد می‌توانند برای چند ساعت از شلوغی‌ها و درگیری‌های زندگی روزمره فاصله بگیرند و برای بهبود وضعیت روحی و جسمی خود وقت بگذارند. اگر شما هم تجربه‌ای در مورد استفاده از خدمات مراکز اسپا دارید، خوشحال می‌شویم احساس خود را با ما و خوانندگان عزیزمان به اشتراک بگذارید.

مشاوره