ماساژ برای مقابله با میگرن

مقالات

میگرن یکی از بیماری های شایع در جهان است که بیمار را در وضعیت بدی قرار می دهد و می تواند مدت ها فرد را در بستر نگه دارد و بعدها هم فرد با این واهمه که باز هم این درد مهمانش بشود، دچار استرس و ناراحتی می شود و گاهی همین استرس ها منشاه همان درد می شود. در نتیجه اگر قثد خرید ماساژور دارید؛ به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

میگرن روزانه خیلی ها را راهی اورژانس می کند، این افراد قادر به انجام دادن کارهای روزانه شان نیستند، گاهی آنها برای اینکه از دست این درد خلاصی یابند، رو می آورند به انجام دادن هر کاری که تسکنین شان دهد. یکی از این کارها ماساژ درمانی است که امروزه طرفداران بیشماری دارد.

علل، علائم و هشدارها در مورد میگرن

افراد دارای سابقه ی خانوادگی میگرن، به ویژه در طول دهه ۳۰ سالگی، احتمال ابتلا شدن به میگرن را دارند. در این بین خانم ها ۳ برابر مردها احتمال ابتلا به میگرن را دارا می باشند و این باور وجود دارد؛ این امر ناشی از تغییرات هورمونی مثل نوسانات استروژن می باشد.

میگرن اغلب قبل یا بعد از دوره ی قاعدگی و زمانی که استروژن به طور طبیعی از بین می رود، رخ می دهد. افراد مبتلا به یائسگی یا منوپوز ممکن است به علت تغییر سطح هورمون، میگرن را تجربه کنند. استرس کار و خانواده، تغییر در الگوی های خواب و رایحه ی قوی باعث میگرن در بسیاری از افراد می شود.

برخی از افراد مبتلا به میگرن این را تجربه کرده اند که کافئین و الکل، به ویژه شراب موجب سردرد می شوند. سایر عوامل ایجاد میگرن، شامل غذاهای فرآوری شده، غذاهای شور و مکمل های غذایی مانند، آسپارتام و MSG هستند. افراد مبتلا به این بیماری اغلب دچار تغییرات روحی می شوند که می تواند به طور گسترده، از خوشحالی گرفته تا افسردگی، متفاوت باشد. در افراد مبتلا به این بیماری، به طور معمول تشنگی، میل زیاد به غذا، یبوست، نیاز به ادرار زیاد گزارش می شود.

علائم میگرن

تسکین سردرد با ماساژ درمانی

یکی از شیوه هایی که بر اساس طبیعت انسان و عکس العمل های طبیعی فرد در شرایط درد و بحران برنامه ریزی شده، ماساژهای ژاپنی است. ماساژ شیاتسو از جمله شیوه های درمانی طبیعی در جهان است که برای بیماری های بسیاری از قبیل بیماری های مفصلی، بیماری های دستگاه گوارش و انواع سردردها مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان میگرن و سردردهای ناشی از آن نیز از جمله مواردی است که با کمک تکنیک های ماساژ ژاپنی قابل درمان است. در این شیوه درمانگران با در نظر گرفتن شرایط و حال و هوای بیمار به ارائه ی ماساژهای ویژه به بیمار می پردازند. به عنوان مثال شرایط سردرد را در نظر بگیرید؛ بسیاری از مردم در این شرایط به طور ناخودآگاه دست های خود را به سمت شقیقه ها می برند و این ناحیه را ماساژ می دهند.

درمانگران شیوه درمانی شیاتسو نیز براساس همین اصل به درمان بیماران خود می پردازند. در این شیوه تکنیک هایی برای عموم مردم وجود دارد که با تکرار آنها در منزل می توان به درمان این بیماری و سریعتر شدن روند درمانی آن کمک کرد. این نوع ماساژ سیستم عصبی شما را آرام و استرس را تسکین می دهد.

ماساژ شیاتسو برای درمان سردرد عصبی با فشار دست، کشش عضلات و ماساژ نقاط فشار، صورت می گیرد. شیاتسو در از بین بردن سردرد، بی خوابی، ناراحتی های پوستی، درد پشت، مسائل مربوط به دستگاه هاضمه و یبوست کمک می کند.

ماساژ برای مقابله با میگرن

مراحل ماساژ درمانی شیاتسو

در مرحله ی اول از بیمار بخواهید که در وضعیت راحتی دراز بکشد. نور کم چراغ به ایجاد یک محیط، آرامش بخش کمک می کند. در مرحله ی بعد مناطق مختلف بدن بیمار را در جهت پیدا کردن جایی که بیشترین تنش واقع شده را لمس کنید. از آنجایی که بیمار دارای سردرد تنشی است، پس به احتمال زیاد دارای تنش در مناطق سر یا گردن است.

با این حال به شما توصیه می شود در شانه و شکم نیز به بررسی مناطق پر تنش و پر استرس زا بپردازید. در مرحله ی بعد با دقت و با فشار ملایم  انگشتان دست، شقیقه های بیمار را ماساژ بدهید و به واکنش بیمار در هنگام ماساژ دقت کنید، اگر دیدید آرامش پیدا می کند به آرامی مالش را به صورت دایره ای به منظور کاهش هرگونه استرس در شقیقه ها ادامه دهید.

بیشتر بخوانید : درمان بی خوابی با ماساژ

در مرحله بعد به آرامی پیشانی را در منطقه بین شقیقه ها با نوک انگشتان خود با یک حرکت دایره ای ماساژ دهید. پس از مدت کوتاهی، به سمت طرفین و سپس بالا و پایین تغییر دهید. هیچگاه چرخش سر بیمار از ناحیه ی گردن را محکم انجام ندهید، زیرا فشار زیادی می تواند باعث درد اضافی و استرس برای بیمار شود، این کار را به آرامی و چندین بار در هر دو طرف تکرار کنید. در آخر هم پوست سر و نقاط دیگر بالای سر را به آرامی با نوک انگشتان ماساژ دهید و به بیمار اجازه دهید استراحت کند زیرا چرت زدن بهترین راه برای تکمیل ماساژ شیاتسو است.

ماساژ درمانی شیاتسو

درمان میگرن

پزشک در درمان میگرن می تواند به بیمار کمک کند و به مرور علائم را معالجه کند. درمان سردرد میگرنی به عواملی مانند، سن، تعداد دفعات تجربه میگرن، نوع میگرن، شدت و مدت میگرن، داشتن تهوع و استفراق و سایر داروهایی که مصرف می کند، بستگی دارد.  راه های درمان این نوع بیماری می تواند شامل:  داروهای مسکن، تزریق سم بوتولینوم “دیسپورت” ، طب سنتی و تغییر سبک زندگی باشد.

داروی های مسکن انواع مختلفی دارند، آسپرین، ناپروکسن، ایبوپروفن و استامینوفن که جهت درمان دردهای میگرنی در داروخانه ها موجودند. اگر چه ممکن است این داروها مفید باشند اما باید بیش از حد از آنها استفاده نشود، چون باعث مسمومیت، زخم معده و سایر مشکلات گوارشی می شوند و گاهی دلیل بعضی از سردردهای مزمن، استفاده بیش از حد از داروهای مسکن است.

تزریق سم بوتولینوم برای درمان سردرد میگرنی مناسب است. وقتی که دیگر روش های دارویی قادر به پیشگیری از بروز حملات میگرنی نباشند، پزشک متخصص تزریق این نوع دارو را مناسب می داند و چون به دلیل حساسیت و نیاز به دقت بالای این اقدامات در ناحیه ی سر و صورت گردن که انجام می گیرد، پزشک خود این کار را انجام می دهد.

این روش های درمانی برای افراد ۱۸ سال به بالا که در ماه ۱۵ روز یا بیشتر میگرن را تجربه کرده اند، تایید می شود. ممکن است ۴ هفته یا بیشتر از تزریق طول بکشد تا شاهد اثرات دیسپورت و کاهش دفعات میگرن باشید و یا نیاز به تکرار تزریق باشید.

یکی دیگر از راه های درمان این بیماری، طب سوزنی است. در این روش درمانی، یک پزشک بسیاری از سوزن های یکبار مصرف نازک را در چندین قسمت از پوست شما در نقاط مشخص قرار می دهد و آخرین راه درمان می تواند، تغییر سبک زندگی شما باشد. مدیریت استرس و تکنیک های آرام سازی و بیوفیدبک و سایر اشکال آموزش آرام سازی روش هایی را برای مقابله به شما آموزش می دهد.

برای کاهش شدت علائم، استراحت در یک اتاق تاریک و ماساژ دادن سر و قرار دادن یک پارچه ی خنک و نمدار بر روی پیشانی توصیه می شود. زیاد یا کم نخوابید، یک برنامه ی ثابت خواب و بیدار داشته باشید. وعده های غذایی خود را در یک زمان مشخص بخورید. به مقدار زیاد مایعات بنوشید. ورزش هوازی منظم می تواند تنش را کاهش دهد و در آخر همیشه ویزیت منظم توسط پزشک معالج داشته باشید.

درمان میگرن

ماساژ با کمک صندلی ماساژ

ماساژ گرفتن به کمک ماسور شاید برای همه امکان پذیر نباشد و پرهزینه و وقت گیر باشد. اما امروزه با کمک و خرید صندلی ماساژور میتوانید در هر زمان و مکان ماساژ کامل را بهره مند شوید. برای درمان سرد درد های میگرنی نیز میتوانید از ماساژور های سر و گردن استفاده کنید تا به بهبود میگرن و مقابله با عوارض دیگر کمک شایانی کرده باشید.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ماساژ برای مقابله با میگرن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.