بررسی علت سردی دست و پا + 3 راهکار موثر درمانی

مقالات

آیا شما نیز حتی در‌‌صورت گرم بودن هوا، در دست‌ها یا پاهای خود احساس سرما می‌کنید؟ در مورد علت سردی دست و پا باید گفت که این عارضه ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. این دلایل در برخی مواقع نشأت گرفته از عملکرد طبیعی بدن هستند و در برخی مواقع نیز ممکن است نشان از بیماری‌های خاص باشد. ما در این مقاله علت سرد شدن ناگهانی دست و پا را بررسی کرده و راه‌کارهایی را برای درمان این عارضه معرفی کرده‌ایم. با مطالعه این مقاله قطعا می‌توانید اقدام بهتری برای درمان سردی دست و پا داشته باشید.

اضطراب یا استرس؛ عاملی اصلی احساس سرما در دست و پا

بر اثر استرس و اضطراب، واکنش‌های فیزیکی مختلفی در بدن رخ می‌دهد که اصلی‌ترین آن‌ها انقباض عروق یا رگ‌هایی خونی است. این واکنش فیزیکی در بدن جریان خون را کاهش می‌دهد و به دنبال آن دمای دست‌ها و پاها کاهش پیدا می‌کند. در واقع اضطراب باعث افزایش مقدار آدرنالین در خون می‌شود و این اتفاق عملکرد خون در رگ‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ بدین‌ترتیب گردش خون نیز دچار اختلال خواهد شد.

روش‌های متعددی برای بهبود گردش خون و هم‌چنین کاهش استرس و اضطراب وجود، یکی از روش‌های موثر ماساژ درمانی است. شما با استفاده از دستگاه ماساژور پا و دست می‌توانید جریان خون در عروق را بهبود ببخشید و باعث متعادل‌سازی دمای بدن شوید؛‌ بدین‌ترتیب دمای دست‌ها و پاها نیز افزایش می‌یابد.

اضطراب یا استرس؛ عاملی اصلی احساس سرما در دست و پا

بیماری‌های شریانی؛ یکی از علت‌های علت سردی دست و پا

بیماری‌های شریانی نیز ممکن است علت سردی دست و پا تشخیص داده شوند. این نوع بیماری‌ها اغلب بر  اثر باریک شدن سرخرگ‌ها ایجاد می‌شوند. افرادی که به بیماری‌های شریانی هم‌چون مشکلات قلبی و عروقی و فشار خون مبتلا هستند از سردی دست و پا رنج خواهند برد. این دسته از افراد برای درمان سردی دست و پا حتما باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند تا روش درمانی مناسب توسط پزشک برای آن‌ها تجویز شود.

پزشک ممکن است با‌توجه‌به شرایط هر فرد روش درمانی متفاوتی را برای بیمار پیش گیرد. چنانچه پزشک به‌منظور جلوگیری از تشدید این بیماری‌ها ماساژ درمانی را به شما توصیه کند، برای ماساژ می‌توانید از دستگاه‌های ماساژور مختلفی استفاده کنید. دستگاه‌هایی حرارتی ماساژ هم‌چون ماساژور حرارتی زانو انتخاب مناسبی برای بهبود عملکرد شریان‌ها و عروق خونی است که بر درمان سردی دست و پا نیز تاثیر قابل‌توجهی دارد.

بیماری‌های شریانی؛ یکی از علت‌های سردی دست و پا

احساس سردی در دست و پا به دلیل بیماری دیابت

بیماران مبتلا به دیابت دسته‌ای دیگر از افراد هستند که از مشکل سردی دست و پا رنج می‌برند. افراد مبتلا به دیابت به‌خصوص کسانی که کنترل قند خوبی ندارند،‌ به دلیل آسیب به اعصاب انتهایی یا ایجاد اختلال در گردش خون، ممکن است سردی پا و دست را تجربه کنند. با‌توجه‌به اینکه در بیماری دیابت قند خون افزایش پیدا می‌کند، فرد ممکن است به مشکلات متعدد دیگری نیز مبتلا شود. از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیب عصبی: آسیب عصبی (نوروپاتی محیطی) ناشی از دیابت، بر اعصابی تأثیرگذار خواهد بود که انبساط و انقباض رگ‌های خونی را کنترل می‌کنند و باعث سردی شدید دست و پا می‌شود.
  • بیماری‌های قلبی: بیماری دیابت ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و باریک شدن شریان‌ها را افزایش می‌دهد که این دسته از بیماری‌ها موجب سردی پاها و دست‌ها می‌شوند.
  • گردش خون ضعیف: بیماران مبتلا به دیابت، گردش خون ضعیفی دارند که این گردش خون ضعیف در اندام‌های تحتانی موجب سردی دست و پا می‌شود.

به‌منظور کنترل عوارض و مشکلات ناشی از بیماری دیابت و هم‌چنین درمان سردی دست و پا، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و سراغ ورزش و ماساژ درمانی بروید. البته به‌منظور انجام ماساژ بهتر است ابتدا با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید. در‌صورت موافقت پزشک می‌توانید از دستگاه ماساژور بدن برای بهبود گردش خون و جلوگیری از آسیب‌های عصبی بهره ببرید.

احساس سردی در دست و پا به دلیل بیماری دیابت

ایجاد احساس سرما در پا و دست ناشی از هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)

یکی دیگر از علت سردی دست و پا را می‌توان هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) دانست. در این بیماری هورمون‌های بدن تیروئید کافی تولید نمی‌کنند و بدین‌ترتیب عملکرد متابولیک بدن به‌درستی انجام نمی‌شود. یکی از علائم این بیماری سردی دست و پا است؛ زیرا غده تیروئید نقش مهمی در تنظیم دمای بدن دارد و در‌صورت اختلال در تولید آن، دمای اندام‌های بدن نامتعادل خواهد شد.

علاوه‌بر این،‌ بیماری کم‌کاری تیروئید موجب خستگی بیش‌ازحد نیز خواهد شد. دراین‌صورت اغلب توصیه می‌شود به‌منظور رفع خستگی از ماساژ درمانی برای مفاصل استفاده کنید. ماساژ درمانی در تنظیم دمای بدن و بهبود گردش خون تاثیرگذار است و موجب افزایش دما در اندام‌های دست و پا می‌شود.

درمان سردی دست و پا با ۳ روش موثر بر تنظیم دمای بدن

اگر نگران سردی دست و پای خود هستید، در ابتدا باید به‌منظور درمان دست و پای سرد خود به پزشک مراجعه کنید تا معاینه‌های اولیه صورت گیرد. پزشک می‌تواند علت سردی دست و پا را به‌‌طور دقیق بررسی کند. از روش‌هایی که ممکن است پزشک با‌توجه‌به شرایط جسمی شما برای‌تان تجویز کند به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

۱. دارو درمانی با‌توجه‌به نوع بیماری فرد

۲. ماساژ درمانی به‌منظور بهبود جریان خون

۳. درمان سردی دست و پا به وسیله سمپاتکتومی RF (قطع زنجیره‌های عصبی بوسیله جراحی)

توجه داشته باشید انتخاب هریک از این روش‌ها به‌‌منظور درمان سردی دست و پا باید مطابق با نظر پزشک صورت گیرد. علاوه‌بر این، به‌ یاد داشته باشید که برای ماساژ درمانی بهتر است ابتدا سراغ ماساژ ساق پا و دست بروید؛‌ زیرا با ماساژ این نواحی جریان خون سریع‌تر بهبود می‌یابد و سردی دست و پا کم می‌شود.

ماساژ پا راهی برای رفع سردی دست و پا و بهبود جریان خون

استفاده از دستگاه‌های ماساژور؛ روشی در دسترس برای کاهش سردی دست و پا

در این مطلب علت سردی دست و پا در افراد مختلف بررسی کرده و روش‌های موثر برای درمان این عارضه را نیز معرفی کردیم. در پایان بررسی علت سردی دست و پا باید به این نکته اشاره کنیم که به‌سادگی از این عارضه عبور نکنید و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. در‌صورتی‌که سردی دست و پا ناشی از عوامل طبیعی مانند سرمازدگی باشد، معمولاً با استفاده از لباس‌های گرم، تمرینات گرمایی و مصرف مایعات گرم می‌توان آن را تسکین داد. در مواردی که سردی پا و دست نشأت گرفته از نوعی بیماری باشد، باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد.

با‌توجه‌به مطالب فوق دریافتیم که بیماری‌هایی هم‌چون دیابت، فشارخون، مشکلات قلبی و عروقی و کم کاری تیروئید باعث کاهش دمای دست و پا می‌شود. چنانچه شما نیز از عارضه سردی دست‌ و پا و همچنین این بیماری‌ها رنج می‌برید، برای رفع سردی دست و پای خود از دستگاه‌های ماساژور استفاده کنید. با مشاهده انواع مدل‌های صندلی و دستگاه‌های ماساژور در این سایت، می‌توانید بهترین مدل آن را به‌صورت اینترنتی و هم‌چنین مراجعه حضوری به شعبه‌های ما خریداری کنید.

مشاوره