علت درد پشت سر و گردن و راه های درمان آن

مقالات

حدود ۵۰ درصد از بزرگ‌سالان سراسر جهان حداقل یک بار در سال، به سردردهای شدید مبتلا می‌شوند. سردرد انواع مختلفی دارد؛ برخی از سردردها همراه با گردن درد هستند. درد گردن و پشت سر برای همه نگران‌کننده و آزاردهنده است و بیشتر افراد مبتلا نیز علت این درد را نمی‌دانند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که درد پشت سر و گردن نشانه چیست و چه راهکارهایی برای درمان این نوع درد وجود دارد. اگر شما نیز از سردرد همراه با گردن درد رنج می‌برید،‌ پیشنهاد می‌کنیم سطربه‌سطر این مقاله را با‌دقت مطالعه کنید.

تنش عضلانی و استرس؛ یکی از علت‌های درد گردن و پشت سر

سردرد تنشی از عضلات زیر سر نشات می‌گیرد. این عضلات ممکن است عصب‌های شما را روی پایه جمجمه فشرده کنند که در نهایت منجر‌به درد پشت سر و گردن می‌شود. تنش در عضلات گردن و شانه‌ها ممکن است به علت استرس یا نشستن نادرست در روزمره نیز ایجاد شود. تمرین‌ها و حرکات کششی به کاهش این تنش‌ها کمک می‌کنند و در درمان سردرد و گردن درد موثر هستند.

علاوه‌براین، شما با ماساژ عضلات گردن و شانه‌ها نیز می‌توانید به کاهش تنش در عضلات خود کمک کنید. برای ماساژ گردن به‌منظور بهبود سردرد هم می‌توانید از ماساژهای دستی و سنتی بهره گیرید و هم می‌توانید از دستگاه ماساژ گردن استفاده کنید. ماساژ، گردش خون در عضلات را بهبود بخشیده و بدین‌ترتیب تنش عضلانی را کم می‌‌کند. تغییر در سبک زندگی از جمله اصلاح عادت‌های نشستن، ورزش منظم، مدیریت استرس و انجام فعالیت‌های آرامش‌بخش نیز در بهبود وضعیت شما موثر هستند.

تنش عضلانی و استرس؛ یکی از علت‌های درد گردن و پشت سر

مشکلات ستون فقرات؛‌ عاملی برای بروز سردرد و گردن درد

اختلال در ستون فقرات (شکستگی مهره‌ها، انحراف در ستون فقرات، اسپوندیلوز یا آرتروز مهره) نیز ممکن است به‌عنوان عاملی برای ایجاد درد در پشت سر و گردن شناخته شود. برای تشخیص مشکلات و اختلالات ستون فقرات باید به پزشک مراجعه کرد. پس از انجام آزمایش‌های لازم مانند سی تی اسکن و MRI، در‌صورت وجود هر گونه مشکل ممکن است نیاز به انجام تمرینات در جلسه‌های فیزیوتراپی داشته باشید. هم‌چنین در چنین شرایطی احتمال دارد پزشک ماساژ درمانی را نیز به شما توصیه کند.

چنانچه زمان کافی برای رفتن به مراکز ماساژ را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم برای انجام ماساژ در هر لحظه و هر زمان، یک ماساژور صندلی خودرو برای خود تهیه کنید. این دستگاه ماساژور عضلات کتف و گردن را تقویت کرده و بدین‌ترتیب دردهای ناشی از مشکلات ستون فقرات و مهره‌ها را کاهش می‌دهد.

فیزیوتراپی؛ راهکاری برای تسکین دردهای سر و گردن

ایجاد درد سر و گردن و چشم ناشی از بروز میگرن

میگرن نیز ممکن است علت درد پشت سر و گردن باشد. معمولا پزشکان برای سردردهای میگرنی هم داروهای پیشگیرانه و هم یک داروی مسکن فوری تجویز می‌کنند. برای جلوگیری از سردردهای میگرنی باید محرک‌ها را شناسایی کرده و از قرار گرفتن در معرض آن‌ها بپرهیزید. به‌عنوان مثال استرس مهم‌ترین عاملی است که باعث به وجود آمدن سردردهای میگرنی می‌شود؛ هرچه استرس شما افزایش یابد سردردهای ناشی از میگرن نیز بیشتر می‌شوند.

به‌منظور جلوگیری از بروز سردردهای میگرنی باید از استرس و اضطراب دوری کنید و رژیم غذایی مناسب (بدون کافئین) داشته باشید. در‌صورتی‌که تمایلی به استفاده از داروهای میگرن را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم برای پیشگیری از این نوع سردرد سراغ ماساژ درمانی بروید. استفاده از ماساژور صندلی پیشرفته به شما کمک می‌کند در هر زمان و مکان چه در سفر و چه در محل کار یا خانه برای ماساژ درمانی اقدام کنید. علاوه‌بر این، تکنیک‌های آرامش‌بخش مانند مدیتیشن و یوگا نیز به کاهش استرس و سردردهای میگرنی کمک خواهند کرد.

میگرن؛ عاملی برای ایجاد درد در ناحیه گردن و پشت سر

آرتروز گردن؛ یکی از دلایل ایجاد درد پشت سر و گردن

آرتروز گردن یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد سردرد همراه با گردن درد است. سردردهای آرتروز، ناشی از التهاب و تورم در ناحیه گردن هستند. عموما کهولت سن و تخریب طبیعی غضروف‌ها نیز از علت ایجاد آرتروز در مفاصل گردن محسوب می‌شود. سردرد‌های ناشی از آرتروز با حرکت‌ بیمار تشدید پیدا می‌کنند؛ به همین دلیل پزشکان فرد مبتلا به آرتروز گردن را از انجام فعالیت‌های معمول بازمی‌دارند.

اگر شما نیز احساس می‌کنید که با حرکت گردن درد پشت سر شما بیشتر می‌شود، برای تشخیص و شناسایی علت درد حتما به پزشک مراجعه کنید. پس از انجام آزمایش‌های لازم در‌صورت تشخیص آرتروز، ممکن است به‌منظور درمان سردرد و گردن درد تمرینات فیزیوتراپی، دارو و ماساژ درمانی برای‌ شما تجویز شود. چنانچه قصد انجام ماساژ برای بهبود و درمان سردرد پشت سر و گردن را داشتید، بهتر است از ماساژ کتف شروع کرده و به سمت گردن و سر بروید؛ بدین‌ترتیب تنش در عضلات سر و گردن شما به‌آرامی کاهش پیدا می‌کند.

بروز درد در پشت سر و گردن به دلیل آرتروز گردن

تاثیر التهاب عصب‌ها بر ایجاد سردرد و گردن درد عصبی

یکی دیگر از دلایل بروز درد در پشت سر و گردن، التهاب عصبی (نورالژی اکسیپیتال) است. نورالژی اکسیپیتال در‌صورت آسیب اعصابی که از نخاع به سر منتقل می‌شوند، ایجاد خواهد شد. این نوع سردرد اغلب با میگرن اشتباه گرفته می‌شود. نورالژی اکسیپیتال باعث درد شدید و تپنده‌ای در سر می‌شود که از پشت سر در گردن شروع شده و به سمت بالای سر حرکت می‌کند. این نوع التهاب عصبی علاوه‌بر درد گردن و پشت سر، باعث درد در چشم‌ها نیز خواهد شد.

پزشکان به‌منظور کاهش التهاب عصب‌ها و بهبود نورالژی اکسیپیتال داروهای ضدالتهاب و ضددرد برای بیمار تجویز خواهند کرد. از نظر برخی پزشکان تمرین‌های فیزیکی مانند حرکات کششی و ماساژ نیز ممکن است به بهبود وضعیت عصب‌ها و کاهش درد سر و گردن کمک کند. از‌این‌رو با ماساژ دیسک گردن، کتف و هم‌چنین ماساژ مهره‌های متصل سر و گردن می‌توانید تا حد‌قابل‌توجهی سردرد ناشی از التهاب عصب‌ها را کاهش دهید.

کاهش دردهای ناشی از التهاب عصب‌ها با ماساژ گردن و کتف

درمان درد پشت سر و گردن؛ معرفی تاثیرگذارترین راهکارهای درمانی

به‌منظور درمان درد گردن و پشت سر در قدم اول برای تشخیص دقیق علت درد باید به متخصص مراجعه کنید. براساس تشخیص پزشک، روش‌های درمان درد پشت سر و گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تمرینات تقویتی
  • تمرینات کششی
  • فیزیوتراپی
  • تغییرات در سبک زندگی
  • مصرف داروها
  • گرما درمانی و سرما درمانی
  • ماساژدرمانی

توجه داشته باشید که شاید درد گردن و پشت سر بسیار آزاردهنده و ناخوشایند باشد،‌ اما معمولا سردردهای تنشی نگران‌کننده نیستند و اکثرا با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کنند. نکته مهم این است که برای درمان سردردهایی که به‌طور پیوسته شدت می‌یابند باید به پزشک مراجعه کرد. این سردردها ممکن است با علائم عصبی، اختلالات بینایی و ضعف همراه شوند.

انجام فیزیوتراپی و ماساژ؛ راهکاری برای تسکین درد گردن

تسکین سردرد و گردن درد و ایجاد حسی آرامش با استفاده از دستگاه‌های ماساژور

باتوجه‌به دلایلی که برای بروز درد پشت سر و گردن در این مقاله ذکر شد؛ دریافتیم که این سردردها اغلب هشداری جدی نیست و با جلسه‌های فیزیوتراپی،‌ تمرین‌های کششی و ماساژ درمانی برطرف می‌شوند. در اکثر مواقع علت گردن درد و سردرد ناشی از التهابات عصبی، آرتروز گردن، میگرن و تنش عضلانی است که با دلایل بروز این مشکلات در نکات فوق آشنا شدید. اگر می‌خواهید از بروز مشکلات این‌چنینی در عضلات سر و گردن جلوگیری کنید، یکی از بهترین روش‌های موثر برای شما، استفاده از دستگاه‌های ماساژور است.

دستگاه‌های ماساژور عرضه شده در وب‌سایت مبل ماساژ با امکاناتی که دارند، بهترین گزینه برای جلوگیری از دردهای عضلانی و کاهش سردرد هستند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد هر دستگاه نیز با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و اطلاعات لازم را از مشاوران ما دریافت کنید. بدین‌ترتیب با آگاهی بیشتر دستگاه ماساژور مدنظرتان را سفارش خواهید داد.

مشاوره