هر آنچه باید در مورد سندروم خستگی مزمن بدانید!

مقالات

آیا همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ آیا دچار خستگی مفرط و خواب آلودگی شده‌اید و به‌دنبال راه‌هایی برای درمان آن هستید؟ اگر احساس خستگی مفرط شما بیش از 6 ماه طول بکشد، به‌طوری‌که با استراحت نیز بهبودی حاصل نشود، ممکن است شما به سندروم خستگی مزمن دچار شده باشید. علت دقیق سندرم خستگی مزمن ناشناخته است، اما متخصصان معتقدند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد این سندروم نقش دارند. ارائه توضیحات کامل در مورد سندروم خستگی مزمن در چند سطر نمی‌گنجد. ما در این مقاله به‌صورت کامل در مورد سندروم خستگی توضیح داده و همه جنبه‌های آن را بررسی کرده‌ایم.

سندروم خستگی مزمن چیست؟

سندروم خستگی مزمن (ME/CFS) یک اختلال پیچیده است که با خستگی شدید و دائمی مشخص می‌شود؛ همچنین یک بیماری جدی و طولانی‌مدت است که بسیاری از سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این خستگی به‌طور‌معمول با استراحت بهبود نمی‌یابد و ناشی از فعالیت بیش‌از‌حد نیست. افراد دچار به CFS اغلب نمی‌توانند فعالیت‌های معمول خود را انجام دهند. گاهی ممکن است حتی نتوانند از رختخواب نیز بلند شوند. برای تایید ابتلا به سندرم خستگی، این خستگی و کاهش سطح فعالیت ناشی از آن باید حداقل 6 ماه طول کشیده باشد. خستگی ذهنی، استرس و تنش‌های روزمره، عواملی هستند که در تشدید سندروم خستگی بسیار تاثیر می‌گذارند.

سندروم خستگی مزمن؛ یک اختلال پیچیده با احساس خستگی شدید و دائمی

علت و علائم خستگی مفرط؛ چگونه خستگی مزمن را تشخیص دهیم؟

علت دقیق سندرم خستگی مزمن ناشناخته است. در بیشتر موارد، بیش از یک عامل در بروز خستگی مزمن نقش دارند و چندین محرک با هم باعث بروز خستگی مفرط می‌شوند؛ اما اعتقاد بر این است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی نقش به‌سزایی دارند. کسانی که به سندروم خستگی مفرط دچار شده‌اند، حتی با بالا بردن متابولیسم بدن نیز همچنان احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنند. علائم سندرم خستگی مزمن از خفیف تا شدید متغیر است. برخی از علائم شایع سندرم خستگی مزمن عبارت‌اند از:

 • درد عضلانی 
 • درد مفاصل بدون قرمزی یا تورم
 • سردرد
 • اختلالات خواب
 • مشکلات شناختی
 • حساسیت به نور و صدا 
 • خستگی شدید و طولانی‌مدت که با استراحت بهبود نمی‌یابد
 • مشکلات تفکر، تمرکز و حافظه
 • سرگیجه هنگام ایستادن
 • کسالت شدید پس از فعالیت
 • حساسیت در غدد لنفاوی
 • مشکلات گوارشی
 • لرز و تعریق شبانه
 • آلرژی به غذا
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب نامنظم
 • تغییرات خلقی
 • اضطراب یا پانیک

استفاده از صندلی ماساژور یا به‌طور‌کلی ماساژ درمانی برای کاهش درد عضلات و مفاصل موثر خواهد بود و درد را کاهش می‌دهد؛ اما این کاهش درد کوتاه‌مدت است و تا زمانی که سندروم خستگی مزمن درمان نشود، مجدد به درد دچار خواهید شد.

مشکلات تفکر، تمرکز و حافظه؛ از نشانه‌های ابتلا به سندروم خستگی مزمن

تشخیص سندروم خستگی؛ کاری دشوار و زمان‌بر

تشخیص سندرم خستگی مزمن بسیار دشوار است، زیرا هیچ آزمایش قطعی برای این بیماری وجود ندارد. پزشک برای تشخیص سندرم خستگی مزمن، علائم بیمار را بررسی می‌کند و آزمایش‌های مختلفی را انجام می‌دهد تا احتمال ابتلا به سایر بیماری‌هایی که منجر به خستگی می‌شوند را رد کند.

انجام یک معاینه کامل از وضعیت جسمی و روحی، آزمایش خون، ادرار یا سایر آزمایش‌ها و پرسش سوال در مورد شرایط بیماری، علائم و نشانه‌ها از جمله کارهایی است که پزشک برای تشخیص بیماری شما انجام خواهد داد. استفاده از فواید ماساژ درمانی برای کاهش دردهای عضلانی، افزایش گردش خون و آرامش بدن مفید خواهد بود؛ اما بهتر است به‌طور‌دقیق به بررسی دلایل بروز بیماری و درمان آن بپردازید.

مراجعه به پزشک و انجام آزمایش؛ راه تشخیص سندروم خستگی

راه‌های درمان سندروم خستگی مزمن؛ از تغییر سبک زندگی تا مصرف دارو

هیچ درمانی برای سندرم خستگی مزمن وجود ندارد، اما درمان‌های موجود به مدیریت علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند. هر فردی علائم متفاوتی دارد؛ بنابراین ممکن است برای مدیریت اختلال و تسکین علائم خود به انواع مختلف درمان نیاز داشته باشد. ماساژ بدن و به‌ویژه ماساژ پا به‌عنوان قلب دوم، با استفاده از دستگاه ماساژور پا یا دست نیز تاثیر بسیار مثبتی بر بهبود علائم و ارتقا کلی بدن و کسب آرامش خواهد داشت. اما به‌طور‌کلی برای درمان سندرم خستگی مزمن ترکیبی از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

اصلاح سبک زندگی؛ ایجاد در فعالیت‌های روزمره و برخی پرهیزهای غذایی

تغییراتی در سبک زندگی، مانند خواب کافی، استراحت منظم و رژیم غذایی سالم، می‌تواند به کاهش علائم سندرم خستگی مزمن کمک کند. محدود کردن یا حذف مصرف کافئین به خواب بهتر و کاهش بی‌خوابی منجر می‌شود. شما باید نیکوتین و الکل را نیز محدود یا به‌طور کلی حذف کنید. هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و هر روز در ساعتی معین از خواب بیدار شوید.

دارو درمانی؛ کمک به کاهش علائم سندرم خستگی مزمن 

به‌طور‌معمول، هیچ دارویی همه علائم را درمان نمی‌کند. داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) و داروهای تحریک‌کننده مغز، به کاهش علائم سندرم خستگی مزمن کمک می‌کنند.

 درمان‌های مکمل و جایگزین؛ تسریع فرایند درمان

برخی از درمان‌های مکمل و جایگزین، مانند طب سوزنی، تای چی، یوگا و هیپنوتیزم، به کاهش علائم سندرم خستگی مزمن منجر می‌شود. 

ماساژ درمانی؛ راهی برای کاهش درد و بهبود گردش خون

ماساژ درمانی یک روش درمانی مکمل و جایگزین است که به کاهش علائم سندرم خستگی مزمن کمک می‌کند. ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش درد، بهبود گردش خون، کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب کمک کند. استفاده از صندلی ماساژور irest یا مراجعه به مراکز ماساژ حرفه‌ای، راه‌هایی برای دریافت ماساژ اصولی و آرامش‌بخش است.

ماساژ درمانی؛ روش درمانی مکمل برای درمان سندروم خستگی مزمن

روش پیشگیری؛ راه‌های ساده برای جلوگیری از سندروم خستگی

هرکسی می‌تواند به سندروم خستگی مزمن دچار شود؛ اما در افراد بین 40 تا 60 سال شایع‌تر است. زنان بالغ نیز بیشتر از مردان بالغ به خستگی مفرط مبتلا می‌شوند. به‌طور‌کلی، هیچ راهی برای پیشگیری از سندرم خستگی مزمن وجود ندارد، اما اقدامات زیر به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک می‌کند:

 •  از استرس و خستگی بیش‌از‌حد خودداری کنید.
 •  خواب کافی داشته باشید.
 •  رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 •  از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.

گاهی استفاده از دستگاه ماساژور تفنگی، صندلی ماساژ یا به‌طور‌کلی دریافت ماساژ پس از یک روز کاری طولانی و خسته‌کننده، با افزایش جریان خون در بدن و کاهش خستگی، انرژی، شادابی و نشاط را به ما بازمی‌گرداند و از بسیاری از بیماری‌ها از جمله خستگی مزمن جلوگیری می‌کند.

دریافت ماساژ؛ راهی ساده برای رفع خستگی بدن

در این مقاله به پاسخ سوال خستگی مفرط چیست پرداختیم. خستگی مفرط یا سندرم خستگی مزمن (CFS)، یک اختلال پزشکی پیچیده است که با خستگی شدید و طولانی مدت مشخص می‌شود و با استراحت بهبود نمی‌یابد. این خستگی با سایر علائمی مانند درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، اختلالات خواب، مشکلات شناختی و حساسیت به نور و صدا همراه است. علت دقیق سندرم خستگی مزمن ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز این سندروم نقش دارند. تشخیص این بیماری دشوار بوده و پزشکان ابتدا موارد ابتلا به سایر بیماری‌ها را بررسی می‌کنند. 

تغییر سبک زندگی، دارو درمانی، روش‌های درمانی مکمل مانند یوگا و هیپنوتیزم در کنار ماساژ درمانی از روش‌های درمان سندروم خستگی مزمن است. دریافت ماساژ منظم، به‌ویژه بعد از یک روز کاری شلوغ و پر تنش، با افزایش جریان خون در بدن، احساس آرامش به ما می‌دهد و از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. شما با مراجعه به بخش فروشگاهی سایت می‌توانید قیمت و مشخصات انواع ماساژور و صندلی ماساژ را بررسی کنید.

مشاوره خرید