علت خستگی پاها به‌همراه 5 راهکار درمانی

مقالات

سبک زندگی غلط و مشکلات روانی و سلامتی از مهم‌ترین دلایل خستگی پاها است. پا و به‌طور‌کلی نیم تنه پایین، وظیفه تحمل وزن کل بدن را دارد. عوامل زمینه‌ای مختلفی باعث خستگی پاها می‌شود. گاهی احساس خستگی و کوفتگی در پاها بعد از فعالیت روزمره شدید، شدت پیدا کرده و هنگام شب و زمان استراحت بیشتر می‌شود. افسردگی، اضطراب و ناراحتی، از جمله مشکلات روحی هستند که باعث گرفتگی و خستگی پاها می‌‌شوند. شما نیز به‌عنوان فردی که دچار خستگی پاها شده، این مقاله را برای بالابردن اطلاعاتتان مطالعه کنید.

نشستن طولانی مدت؛ جمع شدن خون در پا

نشستن و آویزان بودن پاها برای مدت طولانی باعث ایجاد اختلال در گردش خون و  تجمع خون در پا، تورم، ایجاد درد و خستگی پا می‌شود. برای پیش‌گیری از این اتفاق، حرکت و کشش عضلات پا و  استفاده از زیرپایی بسیار مفید است. ماساژ با دست و استفاده از صندلی ماساژور irest نیز برای بهبود جریان خون موثر واقع می‌شود. در واقع، انجام هر نوع عملی که به بهبود گردش خون در پا کمک کند، عوارض نشستن طولانی مدت برای پا را تا حدی جبران می‌کند.

نشستن طولانی مدت؛ تجمع خون و خستگی پا

فعالیت بیش‌از حد؛ وارد کردن فشار بیشتر از حد معمول به پا

انجام فعالیت‌های پرفشار، جا‌به‌جایی اجسام سنگین و حرکات ورزشی سخت و طولانی بدون رعایت نکات ایمنی و توجه به آناتومی بدن، نمونه‌هایی از فعالیت بیش‌از حد و وارد کردن فشار غیرمعمول بر عضلات و ماهیچه‌های پا است. استراحت، استفاده از ماساژور پا ای رست و ملاحظات رفتاری، باعث بهبود و پیشگیری از استرس، کشیدگی عضلانی و آسیب می‌شود.

کفش نا‌مناسب؛ مهم‌ترین دلیل خستگی پاها بعد از پیاده روی

پوشیدن کفش نامناسب و غیر استاندارد عوارض فراوانی به همراه دارد که با علائمی نظیر درد پا، زانو و ستون فقرات همراه است. بدشکل شدن پا، ایجاد میخچه، ابتلا به بیماری نوروپاتی، انحراف شست، فرو رفتن ناخن در انگشت پا و بروز عارضه انگشت چکشی از دیگر عوارض پوشیدن کفش نامناسب است. آسیب به ستون فقرات از مهم‌ترین عوارض استفاده از کفش نامناسب است که در کوتاه مدت، درد و در بلند مدت، آسیب به کمر را به‌دنبال دارد.

کفش نا‌مناسب؛ مهم‌ترین دلیل خستگی پاها بعد از پیاده روی

رگ‌های واریسی؛ تجمع خون و تورم عروق در پا

مبتلایان به ورید‌های واریسی، خستگی، سنگینی یا درد را در پا‌های خود احساس می‌کنند. ورید واریسی به رگی گفته می‌شود که به طور غیرطبیعی گشاد شده باشد.این مشکل به دلیل ضعیف شدن دیواره‌ رگ ایجاد شده و هر جایی از بدن به‌وجود می‌آید. از عوارض سرپا ایستادن زیاد می‌توان به ایجاد رگ‌های واریسی اشاره کرد. ایستادن طولانی مدت، تجمع خون و تورم عروق در پا سبب شده تا احتمال ایجاد واریس در پا افزایش یابد.

بارداری؛ عامل تورم و خستگی پا

افزایش وزن، تورم، اختلال در هورمون‌ها و فشار بر وریدها از جمله عوامل خستگی پاها در زمان بارداری است. ازآن‌جایی که استفاده از صندلی ماساژور برای زنان باردار و افراد مبتلا به دیسک کمر ممنوع است، برای خانم‌های باردار خوابیدن بر پهلوی چپ، مقداری از فشار موجود بر ورید را کاهش داده و خون اندام‌های پایینی بدن را به قلب باز می‌گرداند.

بارداری؛ عاملی مهم در تورم و خستگی پا

5 راه درمان خستگی پاها؛ مسیری شگفت‌انگیز اما موثر

رفتار‌های اشتباه و سبک زندگی غلط باعث ایجاد درد و خستگی در پا می‌شود. برخی روش‌های درمانی علاوه‌بر مصرف دارو و فیزیوتراپی وجود دارد که به‌سادگی قابل انجام است و به پیشگیری و درمان نیز کمک می‌کند. در ادامه 5 مورد از این روش‌های درمان خانگی را شرح می‌دهیم.

1.‌ ماساژ؛ راه‌حلی آسان برای رفع خستگی پاها

دستگاه‌های ماساژ راه‌حلی ساده و دردسترس برای رفع درد و خستگی پا است. برای مثال صندلی ماساژور روتای یا هر نوع صندلی و ماساژور دیگری با ایجاد ارتعاشات و فشار مناسب عضلات به بهبود وضعیت عضلات پاها و کاهش احساس خستگی کمک می‌کند. مراجعه به مراکز ماساژ و ماساژ در خانه نیز از جمله راهکارهای دیگر برای رفع خستگی پاها است.

2.‌ ورزش منظم؛ راهکار تقویت عضلات پا

ورزش با تقویت عضلات و ماهیچه‌ها از گرفتگی و خستگی پا یا سایر اندام‌ها جلوگیری می‌کند. انجام برخی حرکات خاص مانند حرکت پروانه‌ای تاثیر چشمگیری بر کاهش خستگی و افزایش گردش خون در پا دارد. برای انجام حرکت پروانه به پشت دراز بکشید و پاهای خود را به دیوار بچسبانید. درحالی‌که کف پاها به یکدیگر چسبیده است، باسن خود را از زمین بلند کنید.

ورزش منظم؛ راهی برای تقویت عضلات پا

3.‌ کفش مناسب؛ جلوگیری از وارد کردن فشار نا‌خواسته به پا

استفاده از کفش‌های طبی، فشار وارده بر پا ناشی از ایستادن طولانی مدت را کاهش می‌دهد. خارپاشنه و صافی کف پا نیز باعث افزایش فشار و درد ناشی از آن‌ها می‌شود. استفاده از کفی‌ و جوراب‌های مخصوص در کنار کفش مناسب و طبی از وارد کردن فشار نا‌خواسته به پا جلوگیری می‌کند.

4.‌ روغن‌ درمانی؛ روش طبیعی برای رفع احساس خستگی در ناحیه پا

روغن آووکادو، آرگان و روغن نعناع از جمله روغن‌های طبیعی برای رفع خستگی پا است. استفاده از روغن‌های طبیعی تاثیر فراوانی بر کاهش خستگی پاها، تسکین درد عضلات و بهبود وضعیت عضلات و پوست دارد.  استفاده از این روغن‌ها عضلات را آرام کرده و خستگی را کاهش می‌دهد.

5.‌ کمپرس سرد یا گرم؛ تسکین درد و بهبود خون رسانی

گرما باعث افزایش سرعت گردش خون و سرما باعث کاهش التهاب می‌شود. ابتدا برای تسکین درد و خستگی از کمپرس گرم استفاده کنید. قرار دادن آب گرم، حوله یا دستمال، نمونه‌ای از کمپرس گرم روی عضلات است. بعد از کمپرس گرم روی پاهای خود کمپرس سرد قرار دهید. آب سرد یا یخ باعث کاهش التهاب خواهد شد. این روش برای افرادی که به‌علت فعالیت‌های روزمره یا مشکلات عضلانی و وریدی با خستگی پاها مواجه هستند، بسیار مفید خواهد بود.

کمپرس سرد، کاهش التهاب عضلات و رفع خستگی پا

درمان خستگی پا با ساده‌ترین روش

در این مقاله نشستن طولانی مدت، فعالیت بیش‌از حد، کفش نا‌مناسب، رگ‌های واریسی و بارداری به عنوان عوامل شایع در خستگی پا معرفی شد. ماساژ، ورزش، استفاده از کفش مناسب، روغن درمانی و کمپرس سرد و گرم نیز راه‌حل‌هایی برای پیشگیری و درمان است. گاهی پس از یک روز کاری و خسته کننده، دریافت ماساژ با افزایش و بهبود جریان خون در بدن و تسکین عضلات، از درد و خستگی پا یا سایر نقاط بدن جلوگیری می‌کند. داشتن مبل ماساژ یا انواع ماساژور در خانه به شما اجازه می‌دهد هر زمان که خواستید از ماساژ و مزایای آن استفاده کنید. شما می‌توانید با مراجعه به بخش فروشگاهی سایت قیمت انواع صندلی و دستگاه‌های ماساژ را بررسی و نسبت به خرید اقدام کنید.

مشاوره