علت کابوس دیدن چیست؟ درمان کابوس های شبانه

مقالات

بسیاری از افراد تصور می‌کنند کابوس‌های شبانه فقط به‌‌خاطر خستگی بیش از حد است. اما کابوس و خواب‌های بد در نیمه‌های شب، ریشه در دلایل مهم‌تری دارند که مربوط به خستگی نیست. پزشکان مغز و اعصاب می‌گویند علت کابو‌س‌های مداوم شبانه، تکرار تهدیدها است. یعنی فرد در طول روز با خطرات بسیاری مواجه می‌شود و مغز او حتی در زمان خواب، حالت آماده باش و مقابله با خطرها را دارد. البته کابوس‌های شبانه دلایل دیگری نیز دارند، برای مثال ممکن است این اتفاق اثر وعده غذایی قبل از خواب باشد. اگر قصد آشنایی بیشتر با علت کابوس دیدن و درمان کابوس‌های شبانه بزرگسالان را دارید، راه حل شما لابه‌لای کلمات این مقاله است.

اضطراب و استرس؛ اصلی‌ترین علت کابوس دیدن

اولین و مهم‌ترین دلیلی که باعث کابوس در خواب می‌شود، استرس و اضطراب در طول روز است. اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) زمانی رخ می‌دهد که فرد واقع را پشت سر گذاشته، اما ترس تجربه دوباره این اتفاق دائما با او همراه است. در این زمان مغز تلاش دارد تا استرس را از بدن خارج کند و کابوس‌های شبانه ساخته می‌شوند. البته احتمال دارد فرد در طول روز استرس یا اضطراب بسیاری را متحمل شود که خود دلیلی برای ایجاد کابوس‌های شبانه با محتوای ترس‌های درونی فرد است.

در این زمان باید با استفاده از ماساژ، مدیتیشن و ورزش انرژی‌های منفی تخلیه شود. ماساژ، یکی از بهترین روش‌ها برای رفع استرس و اضطراب بدن است؛ زیرا در مدت زمان ماساژ کاملا آرام و بدون دغدغه خواهید بود. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم با خرید یک صندلی ماساژور، آرامش را به خانه خود بیاورید و کابوس‌ها را به‌صورت دائمی درمان کنید. شما می‌توانید از فروشگاه آیرست نسبت به خرید یا مشاهده لیست قیمت بهترین صندلی ماساژور اقدام کنید.

استرس و اضطراب روزانه؛ عامل خواب ناآرام در شب

تروما یا ضربه روحی باعث کابوس و خواب ناآرام خواهد شد

ضربه روانی، ضربه روحی یا ترومای روان‌شناختی، اثر یک اتفاق بد یا غمناک در گذشته است. یک رویداد وحشت‌انگیز مثل تصادف، تجاوز جنسی یا بلایای طبیعی روی روان انسان اثری منفی می‌گذارد که تا مدت‌ها همراه او خواهد بود. اگر تروما درمان نشود، فرد تا آخر عمر خود درگیر کابوس و ترس‌های درونی خود می‌شود. فرد حتما باید با مشورت پزشک متخصص، نسبت به رفع تروماهای روحی و روانی اقدام کند.
بهترین روش درمان تروما، مشورت با تراپیست یا روانشناس است و سایر روش‌های موجود در فضای مجازی برای درمان ضربه‌های روحی و روانی مناسب نیستند. تراپیست مشکل را ریشه‌یابی کرده و مشکل روحی بدون نیاز به مصرف دارو درمان خواهد شد. البته می‌توان با استفاده از روش‌هایی مانند ماساژ، ورزش و انجام تفریحات سالم، ذهن را از تحلیل تروما و بزرگ‌نمایی آن دور کرد. از همین رو شما می‌توانید برای تهیه صندلی ماساژ در تهران از خدمات و محصولات مجموعه بزرگ و معتبر آیرست بهره ببرید. فراموش نکنید که تروماها اگر درمان نشوند، مشکلاتی بیشتر از کابوس‌های شبانه را همراه خواهند داشت.

تروما و ضربه‌های روحی روانی؛ علت کابوس در خواب

خستگی بیش از حد؛ عامل ایجاد کابوس و خواب‌های منفی

بسیاری از مردم جهان، به طور متوسط 12 ساعت از روز خود را بیرون از خانه هستند. 8 ساعت از این زمان در محیط کاری و بقیه روز در مسیرها یا گفت‌وگو با افراد گذرانده می‌شود. به همین خاطر، جسم و ذهن پس از رسیدن به خانه بسیار خسته هستند و زمانی که ذهن ناآرام باشد، کابوس‌های شبانه شروع خواهند شد. کابوس در خواب امری کاملا طبیعی است و فرد باید باتوجه‌به علت آن، نسبت به درمان کابوس دیدن اقدام کند.

برای درمان خستگی بیش از حد، ابتدا بررسی کنید چه عاملی بیشتر باعث خستگی می‌شود. اگر شغل سختی دارید، از مرخصی‌ها استفاده کنید و وقتی را به خود اختصاص دهید. برای مثال به ماساژ بروید یا در کنار خانواده خود وقت بگذرانید. شما می‌توانید با خرید یک دستگاه ماساژور و استفاده روزانه از آن، خستگی حاصل از شغل را برطرف کنید. دستگاه ماساژور انواع مختلفی مانند دستگاه ماساژور زانو، تفنگی و گردنی و سایر موارد دارد که شما می‌توانید باتوجه‌به نیاز خود،‌ نسبت به خرید آن اقدام کنید.

خستگی زیاد در طول روز؛ یکی از دلایل کابوس در خواب

غذا خوردن قبل از خواب؛ علت کابوس دیدن در نیمه‌های شب

غذا خوردن یکی از مهم‌ترین دلایل در فهرست علت کابوس دیدن در نیمه‌های شب است. زمانی که فرد چند دقیقه قبل از خواب وعده غذایی میل کرده باشد، معده تلاش دارد تا غذا هضم شود. به ‌دنباله هضم غذا سوخت و ساز و حرارت بدن افزایش می‌یابد و بدن شروع به تعریق می‌کند. این پرخوری فعالیت یو پی‌ اس چرخه خواب را بالا می‌برد و فرد در طول شب کابوس می‌بیند.

سعی کنید حدالامکان 3 الی 4 ساعت قبل از خواب غذا بخورید تا غذای در زمان خواب کاملا هضم شده باشد. اگر با وجود برخورداری از وعده‌های غذایی منظم فرد مجددا دچار کابوس شود، ممکن است دلیل آن خستگی در طول روز باشد. یکی از بهترین روش‌های رفع خستگی در منزل، استفاده از صندلی ماساژ روتای مدل rt 8900 است. این صندلی 12 برنامه ماساژ و قابلیت پوشش کامل کمر را دارد.

خوابیدن با معده پر؛ عامل کابوس‌های شبانه

علت کابوس در خواب چیست؟ شروع یا قطع مصرف دارو‌های خاص

برخی از داروهای خاص مانند ضد افسردگی، مسدود کننده‌های بتا برای کنترل فشار خون، سیمواستاتین (Zocor)، پراواستاتین (Pravachol) و آتورواستاتین (Lipitor) باعث ایجاد کابوس می‌شود. این داروها روی بخش‌های خاصی از مغز اثر می‌گذارند که علت کابوس دیدن است. کابوس در خواب به خاطر مصرف داروهای خاص ممکن است موقتی یا دائمی باشد که حتما باید با پزشک متخصص مشورت شود.
برای درمان کابوس های شبانه بزرگسالان بر اثر مصرف داروها، پزشک باید تشخیص دهد که مصرف داروها قطع شود یا ادامه یابد. البته فرد می‌تواند با استفاده از ورزش و ماساژ،‌ اثر دارو را تا مقدار زیادی کاهش دهد. حتی ماساژ دستی نیز برای افزایش آرامش کارساز خواهد بود که پیشنهاد می‌شود آن را با روغن انجام دهید. اگر با روغن مخصوص ماساژ آشنایی ندارید، مقاله «بهترین روغن برای ماساژ بدن» برای آشنایی با بهترین نوع روغن مخصوص ماساژ بسیار مفید خواهد بود.

با انجام روش‌های درمانی، خوابی راحت و آرام را تجربه کنید

برای درمان کابوس دیدن، روش واحدی وجود ندارد و پزشک باتوجه‌به شرایط فرد، روش‌های درمانی را معرفی می‌کند. البته برخی از روش‌های درمانی مانند ماساژ و ورزش، آرامش را افزایش می‌دهند و انرژی‌‌های منفی را دور خواهند کرد. توصیه می‌کنیم برای درمان کابوس های شبانه بزرگسالان، حتما از پزشک متخصص کمک بگیرید و از مصرف خودسرانه آرامش بخش یا خواب‌آور جلوگیری کنید.

مشاوره