۷ علت درد دست چپ و راهکارهای درمان آن

مقالات

درد دست به مجموعه‌ای از ناراحتی‌ها و احساس ناخوشایند در بخش‌های مختلف دست‌ها مانند آرنج، بازو، شانه، مچ و انگشتان گفته می‌شود. این عارضه ممکن است بر اثر آسیب عروقی، التهاب و تحریک پوست، ماهیچه یا عضلات دست ایجاد شود. دست درد ناشی از خستگی غالبا زود از بین می‌رود و ماندگار نیست. بااین‌حال اگر این عارضه در کوتاه‌مدت برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید. در این مطلب ۷ دلیل درد دست چپ را بیان می‌کنیم؛ بنابراین مطالعه این مطلب کاربردی و مفید را ازدست ندهید.

بررسی ۷ علت درد دست چپ در مجله مبل ماساژ

۱ . فتق دیسک گردن؛ یکی از دلایل درد دست چپ

دیسک‌ها در واقع پدهایی بین استخوان‌های ستون فقرات هستند. دیسک به‌عنوان ضربه‌گیر ستون فقرات شما عمل می‌کند. دیسک فتق در گردن به‌معنی پاره‌شدن یا فشار روی اعصاب گردن است. در این حالت درد ممکن است از گردن شما شروع شود، سپس به سمت شانه و پایین دست چپتان حرکت کند. زمانی که فتق دیسک گردن اتفاق می‌افتد علائمی مانند درد، بی‌حسی، گزگز یا سوزش در دست چپ شایع است. هنگام فعالیت ممکن است درد دست چپ افزایش یابد.

برای کاهش علائم فتق دیسک گردن به پزشک مراجعه کنید. متخصص ممکن است براساس شرح حال بیمار و شدت عرضه به تجویز راه‌های درمانی اقدام کند. یکی از این روش‌های کمک‌کننده استفاده از ماساژور گردنی است که در بعضی موارد به کاهش علائم بیماری کمک خواهد کرد. معمولا قیمت ماساژور گردن در مقایسه با مراجعه به کلینیک‌های فیزیوتراپی و ماساژ درمانی اقتصادی‌تر است.

۲. آسیب دیدن رباط کتف؛ یک علت درد در ناحیه بازو دست چپ

پارگی رباط شانه یکی از موارد مهمی است که منجر به ایجاد احساس درد و ناراحتی در دست چپ می‌شود. این آسیب‌دیدگی ممکن است در حد یک التهاب جزیی، کشیدگی یا پارگی کامل باشد. رباط کتف یکی از قسمت‌های دست است که بر اثر آسیب، درد نسبتا شدیدی را ایجاد می‌کند؛ البته میزان درد به نوع آسیب‌دیدگی و شدت کشیدگی و التهاب تاندون نیز ارتباط دارد.

برای جلوگیری از رخ دادن آسیب‌دیدگی رباط دست روش‌های مختلفی وجود دارد. ورزش کردن و ماساژ دادن با ماساژور تفنگی برای تقویت عضلات اطراف کتف موثر هستند؛ ازاین‌رو خرید این وسایل برقی را برای کاهش احتمال آسیب‌دیدگی کتف پیشنهاد می‌دهیم. البته بدون تجویز پزشک برای درمان کتف از ماساژور استفاده نکنید؛ چراکه استفاده نادرست و غیراصولی از این ابزارهای منجر به تشدید آسیب‌دیدگی می‌شود.

التهاب تاندون کتف؛ دلیل رایج برای احساس درد در دست

۳. آرتروز؛ دلیلی شایع برای ایجاد درد دست چپ

آرتریت (التهاب یک یا چند مفصل) یکی از علت‌های اصلی درد دست است. آرتروز امکان ایجاد در هر جایی از بدن را دارد؛ بااین‌حال در دست‌ها و مچ دست شایع‌تر است.  استئوآرتریت معمولاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد که با گذشت سال‌ها، مفاصل دست دچار ساییدگی و پارگی می‌شوند. غضروف مفصلی بافتی لغزنده است که انتهای استخوان‌ها را می پوشاند و به مفاصل اجازه حرکت می‌دهد؛ با کاهش تدریجی این مایع، علائم دردناک ظاهر می‌شوند.

آرتریت قسمت‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ ازاین‌رو برای افزایش سن ابتلا به این بیماری از روش‌های مختلفی مثل ماساژ و انجام حرکات ورزشی کمک بگیرید. اگر فرصت مراجعه حضوری به کلینیک‌های ماساژ را ندارید، با خرید ماساژور دستی برای همیشه دسترسی به ماساژ را برای خود ایجاد کنید.

۴. ناراحتی قلبی؛ یکی از احتمالات احساس درد در دست چپ

یکی از دلایل ایجاد درد دست چپ ناراحتی قلبی است؛ این عارضه معمولا به شکل درد تیز، خفیف، سوزشی یا فشاری بروز پیدا می‌کند. مشکلات قلبی می‌تواند به‌دنبال بیماری‌های روانی و اختلالات عصبی نیز ایجاد شوند. ازاین‌رو برای افزایش آرامش از راه‌های مختلفی مثل خرید صندلی ماساژور آیرست و انجام مراقبه‌های مدیتیشن استفاده کنید.

حمله قلبی؛ یکی از دلایل درد در دست چپ

۴. سندرم تونل کارپال؛ یکی از دلایل درد دست چپ

تونل کارپال یک گذرگاه باریک از رباط و استخوان است که در دست شما قرار دارد. این قسمت شامل عصب میانی (عصبی که از ساعد تا کف دست شما می‌گذرد) و تاندون‌هایی برای حرکت انگشتان دست است. سندرم تونل کارپال زمانی اتفاق می‌افتد که عصب میانی توسط یک تونل کارپ باریک فشرده شود. این باریک شدن به‌دنبال ضخیم شدن تاندون‌های تحریک‌شده و التهاب در این ناحیه ایجاد می‌شود.

علائم سندرم تونل کارپال به تدریج شروع می‌شود و به درجات مختلفی از شدت بیماری می‌رسد. علائم این عارضه شامل سوزش مکرر دست، سوزن سوزن شدن، خارش و بی‌حسی در کف دست و انگشتان می‌شود. برای کاهش این علامت از راهکارهایی برای افزایش گردش خون استفاده کنید. استفاده از انواع ماساژور برقی مثل ماساژور تفنگی، صندلی ماساژ روتای مدل RT-5862 و ماساژور دستی تاثیر بسیاری بر بهبود خونرسانی و کاهش علائم ناشی از سندروم تونل کارپال دارند.

ابتلا به سندروم تونل کارپال؛ یکی از دلایل احساس درد در دست

۵. لوپوس؛ یک بیماری خودایمنی که باعث ایجاد درد در دست چپ می‌شود

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است؛ به این معنی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول‌های سالم را از بین می‌برد. در اکثر موارد اولین علائم لوپوس درد و سفتی مفاصل هستند. هنگامی که لوپوس تشدید می‌یابد، التهاب در سراسر بدن ایجاد می‌شود. این التهاب باعث ضخیم شدن پوشش نازکی در اطراف مفاصل می‌شود که درد و تورم در دست‌ها و پاها را به‌همراه دارد.

درد عضلانی، تب، ریزش مو، انگشتان دست یا پا به رنگ بنفش، درد هنگام نفس کشیدن عمیق، خستگی و تورم در پاها یا اطراف چشم از علائم دیگر این بیماری هستند. هیچ درمانی برای لوپوس وجود ندارد؛  بااین‌حال استفاده از روش‌های درمانی مختلفی به کاهش علائم آزاردهنده این بیماری کمک خواهد کرد.

۶. آسیب اسکلتی-عضلانی؛ از دلایل رایج درد دست چپ

صدمات دست بسیار اتفاق می‌افتند؛ چراکه ساختار پیچیده دست ظریف و آسیب‌پذیر است. دستان شما دائماً در معرض خطر هستند؛ به‌ویژه این آسیب‌ها در طول جلسات تمرینی افزایش می‌یابند. همچنین ماهیچه هایی در دست وجود دارد که رگ‌به‌رگ یا کشیده می‌شوند. برای اطمینان از عدم وجود شکستگی، همیشه برای عکسبرداری با اشعه ایکس به پزشک مراجعه کنید.

راه‌های درمان درد در شانه سمت چپ

اگرچه صدمات بازو و شانه ممکن است تهدیدکننده نباشند، اما اهمیت دارد که از پزشک معاینه تخصصی دریافت کنید. درمان زودهنگام می‌تواند به بهبود بافت‌های آسیب‌دیده و جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کند. مهم‌ترین عامل درمان زودهنگام برای درد بازوی چپ، رد کردن حمله قلبی است.

درصورتی‌که حمله قلبی رد شد، پزشک معاینات دیگر را برای تشخیص بیماری فرد در نظر می‌گیرد. اگر آسیب اسکلتی عضلانی داشته باشید، از ماساژ درمانی برای رفع عارضه کمک می‌شود. به‌طورکلی ماساژ درمانی روش خوبی برای کاهش علائم ناشی از بیماری‌های عضلانی است. برای مثال ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک و ماساژ گردن برای رفع سردرد از کاربردهای ماساژ درمانی هستند.

استفاده از انواع ماساژ درمانی؛ راهی برای تسکین درد دست چپ

استفاده از ماساژ درمانی؛ راهکاری برای کاهش احتمال آسیب‌دیدگی و درد دست چپ

در این مقاله به بررسی ۷ دلیل درد دست چپ پرداختیم. حمله قلبی، آسیب‌های اسکلتی-عضلانی ـ تونل کارپال و التهاب تاندون کتف از دلایل درد در دست چپ به شمار می‌روند. برای شناخت علت اصلی درد دست حتما به پزشک مراجعه کنید تا متخصص باتوجه‌به علائم و شرح حال شما بهترین راه‌های درمانی را تجویز کند.

استفاده از ماساژ درمانی یکی از روش‌های رایج برای کاهش احتمال آسیب‌دیدگی دست است که با مراجعه به کلینیک‌ها و استفاده از انواع ماساژور برقی امکان‌پذیر است. اگر سوال یا تجربه‌ای در مورد درد دست چپ دارید، با ما در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “۷ علت درد دست چپ و راهکارهای درمان آن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره